Federacja Przedsiębiorców Polskich wystosowała apel do ministra Adama Niedzielskiego w sprawie zwiększenia zasobów kadrowych komórek organizacyjnych Ministerstwa Zdrowia, NFZ i AOTMiT, które zajmują się refundacją. Ich zdaniem, jest to ważne dla poprawy dostępu obywateli do skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii w związku z rekordowo wysokim budżetem na refundację, zaplanowanym na 2022 rok.
28 kwietnia opublikowano nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2022 r., stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację. Wydatki na refundację wzrosną o ponad 2,8 mld zł do wysokości rekordowej od czasu wprowadzenia ustawy refundacyjnej w 2012 r. FPP zaapelowała o zapewnienie odpowiednich zasobów niezbędnych do wykorzystania tego bezprecedensowego zwiększenia wydatków refundacyjnych.
„Z uznaniem przyjęliśmy informację o planowanym zwiększeniu wydatków refundacyjnych w tym roku o kwotę ponad 2,8 mld zł. Równocześnie FPP podtrzymuje swoje zastrzeżenia dotyczące zasadności włączenia w całkowity budżet na refundację wydatków z Funduszu Medycznego – zaznaczając tym samym, że tak znaczące zwiększenia planowanych wydatków refundacyjnych stanowi szansę na skokowy wzrost dostępności do skutecznego leczenia dla tysięcy polskich pacjentów. Jesteśmy głęboko przekonani, że skuteczne wydatkowanie tych środków wymaga stworzenia odpowiednich warunków, w szczególności zasobów kadrowych oraz innych narzędzi niezbędnych do gospodarnego i celowego wydatkowania środków publicznych. Liczymy, że w związku z decyzją Ministra Zdrowia komórki organizacyjne resortu odpowiedzialne za procedowanie wniosków refundacyjnych zostaną odpowiednio wzmocnione. Będziemy blisko przyglądać się realizacji wydatków refundacyjnych w tym roku. Wielka szansa związana ze zwiększeniem całkowitego budżetu na refundację zostanie zrealizowana wyłącznie w przypadku, gdy środki zostaną wykorzystane. Wymaga to skoordynowanych działań Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zapewnienie skokowego wzrostu dostępności do skutecznej i bezpiecznej farmakoterapii może być jednym z kluczowych elementów dla odbioru przez obywateli ustawy „7% PKB na zdrowie”. Liczymy, że nadzieje wielu grup pacjentów czekających na dostęp do nowoczesnego leczenia zostaną spełnione” – mówi Wojciech Wiśniewski, ekspert ds. zdrowia w Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Federacja Przedsiębiorców Polskich kilkakrotnie zabierała głos w sprawie konieczności zwiększenia wydatków publicznych na funkcjonowanie instytucji biorących udział w kreowaniu i egzekucji polityki zdrowotnej w Polsce – m.in. przez wsparcie stanowiska strony społecznej Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia w sprawie zwiększenia nakładów na funkcjonowanie Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zniesienie limitu finansowania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.