Grupa Robocza ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała rekomendacje bezpiecznego dostępu naczyniowego. Przedstawienie aktualnych standardów postępowania wobec pacjenta z dostępem naczyniowym jest kluczowe w uporządkowaniu procedur i zasad postępowania w placówkach medycznych.
„Wybraliśmy naprawdę najważniejsze aspekty prewencji powikłań związanych z prowadzeniem terapii dożylnej rozwijając szczegółowo te obszary, które w naszej opinii zajmują najmniej miejsca w edukacji przed i podyplomowej. Wyróżniłbym trzy zasadnicze obszary. Pierwszy z nich to myślenie o sposobie prowadzenia terapii już na samym jej początku, drugi – prewencja powikłań powszechnie występujących podczas stosowania wszystkich rodzajów dostępów oraz trzeci aspekt to bezpieczny sprzęt” – mówi mgr Maciej Latos, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego, prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Infuzyjnego.
Jest to pierwszy taki dokument w Polsce, który w skompilowany sposób pokazuje, że terapia infuzyjna nie jest tylko narzędziem do zrealizowania leczenia, ale jego częścią. „Codzienne wybory odnośnie stosowanego sprzętu czy sposobu podawania leków wpływają nie tylko na powodzenie ich działania, ale także na zminimalizowanie zupełnie niepotrzebnego ryzyka powikłań związanych z prowadzeniem infuzji, bardzo często niezależnych od podstawowej jednostki chorobowej, z powodu której pacjent jest w szpitalu. To, co istotne – to nie tylko bezpieczeństwo pacjenta, ale także potencjalne obciążenie systemu ochrony zdrowia kosztami, których można uniknąć wybierając odpowiednią strategię” – wyjaśnia mgr Maciej Latos.
Autorzy dokumentu wybrali najważniejsze aspekty prewencji powikłań związanych z prowadzeniem terapii dożylnej rozwijając szczegółowo te obszary, które zajmują najmniej miejsca w edukacji przed i podyplomowej. Omówili też prewencję powikłań powszechnie występujących podczas stosowania wszystkich rodzajów dostępów takich jak: niedrożność, infekcje związane z obecnością dostępu naczyniowego czy niepotrzebne wielokrotne kaniulacje. Jakich zdarzeń niepożądanych można uniknąć stosując się do zaleceń, które znajdują się w rekomendacjach? „Ekspozycji zawodowej, infekcji, a zatem stosowania antybiotyków w różnej postaci, uszkodzeń skóry, zużywania nieodnawialnych zasobów żylnych pacjentów, jego lęku i dyskomfortu, wypalenia zawodowego personelu” – odpowiada mgr Maciej Latos.
W ramach działań Grupy Roboczej ds. Bezpiecznego Dostępu Naczyniowego powstała podgrupa ds. kształcenia podyplomowego. Jej zadaniem będzie określenie obszarów i priorytetów w budowaniu dziedziny, jaką jest pielęgniarstwo infuzyjne. Choć nazwa może sugerować, że dotyczy ona personelu pielęgniarskiego to patrząc na to szerzej dotyczy każdej grupy zawodowej, z którą personel pielęgniarstwa infuzyjnego mógłby współpracować. „Pielęgniarstwo infuzyjne to nie tylko dobór sprzętu, czy umieszczenie kaniuli w żyle, ale także umiejętne zarządzanie całym procesem prowadzenia bezpiecznej infuzji. Patrząc na zmiany w pielęgniarstwie w innych dziedzinach: w chirurgii, diabetologii, podstawowej opiece zdrowotnej, widzimy, że również w tym obszarze można byłoby zrobić wiele rzeczy użytecznych dla systemu i rozwoju zawodowego pielęgniarek” – twierdzi Maciej Latos.