Siedmiu posłów Prawa i Sprawiedliwości założyło zespół, którego celem działania ma być stymulowanie rozwoju krajowej produkcji leków
„RTR był pomysłem premiera Mateusza Morawieckiego na pobudzenie rozwoju gospodarki. Dziś okazuje się, że ma również kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polaków” – uzasadnia powołanie zespołu poseł Tadeusz Chrzan, jego pomysłodawca. Pomysł wprowadzenia Refundacyjnego Trybu Rozwojowego został zapisany w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Morawieckiego oraz Polityce Lekowej przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia i przyjętej przez rząd. Refundacyjny Tryb Rozwojowy miał premiować te firmy, które produkują i rozwijają działalność w Polsce.
W toku kilkuletnich prac nad projektem powstawały kolejne wersje pomysłów na stymulowanie rozwoju krajowego przemysłu lekowego. Ostatnia wersja, która powstała już po wybuchu pandemii, przewiduje że dla zabezpieczenia bezpieczeństwa lekowego niezbędne jest stymulowanie produkcji leków na terenie naszego kraju. W tym celu miałoby nastąpić:
- zwolnienie z renegocjacji decyzji refundacyjnych i uprawnienie do automatycznego przedłużania refundacji;
- zwolnienie krajowych producentów z paybacku;
- w przypadku leków innowacyjnych – pierwszeństwo w obejmowaniu refundacją oraz podwyższenie o 20 proc. wartość progu QALY.
„Jestem przekonany, że w ślad za uprawnieniami czy przywilejami powinny również zostać określone zobowiązania, na przykład do reinwestowania określonego procentu zysków. Coś za coś” – mówi Tadeusz Chrzan.
W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad projektem ustawy wprowadzającej finansowe zachęty dla przemysłu farmaceutycznego w Polsce, nazwane RTR Plus. Efekty w postaci gotowego projektu mamy poznać do końca czerwca. Jednocześnie Komisja Europejska prowadzi z udziałem Polski prace nad programem zabezpieczającym bezpieczeństwo lekowe krajów unijnych. Jedną z rekomendacji jest przenoszenie produkcji leków na teren UE i postulat, by rządy państw członkowskich we własnym zakresie wspierały działających na swym terenie producentów leków.
Posłowie, którzy weszli w skład parlamentarnego zespołu do spraw bezpieczeństwa polityki lekowej państwa – to Tadeusz Chrzan, Anna Dąbrowska-Banaszek Anna, Bartłomiej Dorywalski, Kazimierz Gołojuch, Fryderyk Kapinos, Beata Strzałka i Patryk Wicher Patryk (wszyscy z PiS).
© mZdrowie.pl