Rezygnujemy z udziału w pracach powołanego przez ministra zdrowia zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej – poinformowała Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Rola tego gremium, zdaniem federacji, jest wyłącznie fasadowa.
“Rezygnujemy z udziału w pracach zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Zespół został powołany zarządzeniem ministra zdrowia z 8 lipca 2021 r., ale mimo że działa już siedem miesięcy, jego rola jest wyłącznie fasadowa, a wdrażanie pilnie potrzebnych rozwiązań rekomendowanych przez zespół jest przeciągane w czasie” – stwierdził prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski, cytowany w komunikacie.
Federacja wskazała w komunikacie, że “minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada początek końca pandemii, nie licząc się ze zdaniem ekspertów, którzy przypominają, że codziennie z powodu COVID-19 umiera w Polsce ponad 300 osób”. Porozumienie Zielonogórskie uważa, że minister nie liczy się także ze zdaniem federacji i podejmuje decyzje uderzające bezpośrednio w lekarzy POZ i pacjentów.
“Nie mamy realnego wpływu na możliwość wdrażania wypracowanych rozwiązań. Konieczne są zmiany funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce, ale nikt nie liczy się ze zdaniem ekspertów i ich wiedzą” – dodaje wiceprezes Federacji Tomasz Zieliński. Jednocześnie – jak podnosi federacja – z pominięciem zespołu wdrażane są rozwiązania dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej – “Podjęte w ostatnim czasie decyzje w postaci rozporządzeń, zdaniem Federacji PZ, niekorzystnie wpływają na i tak bardzo trudną sytuację pacjentów, świadczeniodawców oraz na funkcjonowanie POZ”.
Chodzi o rozporządzenia wydane pod koniec stycznia 2022 r., w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 oraz w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. PZ podnosi, że ich treść nie była przedstawiona zespołowi do oceny. “Co gorsze – drugie rozporządzenie minister zdrowia podpisał wbrew rekomendacji, którą zespół wyraził uchwałą. To przeważyło. Stąd decyzja o rezygnacji z udziału w pracach nad zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej” – wskazano w komunikacie.
“Nasz zespół miał pełnić rolę doradczą, a jest ignorowany. Inaczej pojmowaliśmy jego rolę, wyrażając wolę uczestnictwa w jego pracach. Stąd decyzja o rezygnacji” – wyjaśnia prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski. Jednocześnie zarząd Federacji skrytykował rozporządzenie ministra w sprawie zmiany ogólnych warunków umów (OWU), które weszło w życie 9 lutego. Zgodnie z nim, zmiany zarządzeń prezesa NFZ będą automatycznie wiązać świadczeniodawców POZ bez konieczności aneksowania ich umów za zgodą obu stron. Przedstawiciele PZ podkreślają, że zapisy te nie są akceptowane i zostały wprowadzone bez zgody świadczeniodawców z ich federacji. (PAP)