Już ponad 84 proc. szpitali podpisało aneksy dotyczące zwiększenia finansowania – poinformował w piątek resort zdrowia po spotkaniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, dotyczącym problemów szpitali z wypłacaniem podwyżek pracownikom ochrony zdrowia.
“Zakończyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia poświęcone wdrażaniu ustawy podnoszącej minimalne wynagrodzenia. Już ponad 84 proc. szpitali podpisało aneksy dotyczące zwiększenia finansowania” – podano na koncie resortu zdrowia na Twitterze. Chodzi o niedawną nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrośnie od 17 proc. do 41 proc.
W ostatnich tygodniach dyrektorzy szpitali alarmowali, że nowa wycena świadczeń nie wszystkim podmiotom zagwarantuje sfinansowanie podwyżek w ochronie zdrowia. Po otrzymaniu aneksów do umów z Narodowym Funduszem Zdrowia nie mają bowiem środków na podwyżki.
Także Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zgłaszał resortowi problemy związane z wdrożeniem ustawy. Jedną ze zgłoszonych przez pielęgniarki kwestii są zapowiedzi obniżania przez pracodawców grup zawodowych pielęgniarkom i położnym tj. nieuznawania posiadania przez nie tytułu magistra lub specjalizacji (pomimo uznawania tych kwalifikacji w roku ubiegłym i pobierania na ten cel środków z NFZ). Pielęgniarki zwracają też m.in. uwagę na dysproporcje w wysokościach wynagrodzeń pielęgniarek i położnych z poszczególnych grup oraz na zgłaszane przez ich pracodawców przypadki niewystarczających środków przekazywanych przez NFZ, które nie pozwalają nawet na wykonanie obligatoryjnych wzrostów wynagrodzeń wynikających z ustawy.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował 9 sierpnia, że przekaże dodatkowe 350 mln zł na sfinansowanie podwyżek minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. “Zdecydowaliśmy się na podjęcie interwencji, by pomóc szpitalom w trudnym okresie transformacji” – powiedział wiceprezes NFZ Bernard Waśko.