To jest na pewno jeden z najważniejszych priorytetów – powiedział o zmianie wycen świadczeń medycznych minister zdrowia Adam Niedzielski. W skali roku wydatki na szpitale mają wzrosnąć o 15 mld zł. Szef resortu zdrowia mówił o tym na spotkaniu z dyrektorami szpitali w Wąsowie na Forum Ochrony Zdrowia.
W czasie swojego wystąpienia na spotkaniu z dyrektorami szpitali minister Niedzielski mówił o wyzwaniach stojących przed systemem opieki zdrowotnej. W tym kontekście mówił o podwyższeniu od pierwszego lipca minimalnych wynagrodzeń w systemie zdrowia i zmianie wycen świadczeń medycznych – “To jest na pewno jeden z najważniejszych priorytetów, który w gruncie rzeczy u nas w Ministerstwie Zdrowia przez ostatnie miesiące koncentrował prace”.
Adam Niedzielski wskazał, że przygotowane zwiększenie wydatków na szpitale ma kosztować blisko 15 mld zł w skali roku. Jak dodał, dzięki temu zwiększą się nie tylko minimalne wynagrodzenia w systemie zdrowia, ale również płace personelu administracyjnego czy pracowników kontraktowych. Minister zaznaczył, że resort chciał również zrekompensować szpitalom wydatki spowodowane zwiększoną inflacją – “Ten wzrost absolutnie jest odczuwalny przez każdego. Staraliśmy się w tej przygotowanej wycenie również odpowiedzieć na to”.
Minister zdrowia przyznał też, że “od pewnego czasu ciąży nam ryczałt”. Jak wyjaśnił, w zeszłym roku resort po raz pierwszy zdecydował, że zapłaci za 60 proc. nadwykonań szpitali ponad ryczałt – “Widzimy, że po pierwszym kwartale, to w ogóle średnie przekroczenie w skali kraju ryczałtu wynosi 10 proc. (…) to jest sytuacja absolutnie też niespotykana. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, które generalnie ma zwiększyć pulę w ryczałcie, czyli nie będziemy płacili za nadwykonania tylko po prostu powiększamy ogólną dostępną pulę punktów i powiększamy ją o tyle, na cały rok, o ile państwo macie nadwykonanie w pierwszym kwartale. To oznacza, że prawdopodobieństwo przekroczenia ryczałtów będzie bardzo niskie, bo tak naprawdę my na bieżąco będziemy sterowali tym parametrem zwiększenia dostępnej puli punktów”.
Minister zaapelował do dyrektorów szpitali o planowanie budżetów “względem potrzeb zdrowotnych, a nie względem ambicji” – “Szanowni Państwo, czeka nas intensywny lipiec i sierpień, bo otrzymacie nowe wyceny, otrzymacie nowe stawki, wszystkie środki, wyliczenia”. Dodał, że wszelkie niejasności szefowie placówek powinni wyjaśniać z dyrektorami oddziałów NFZ. Dopytywany o to, czy jest rozważane wprowadzenie mechanizmu pomocowego, gdy jakiemuś szpitalowi zabraknie funduszy, minister zdrowia zapewnił, że według założeń “wszyscy mają dostać pewną kompensację”. Dodał, że odpowiednie kalkulacje dotyczące budżetów poszczególnych placówek mają zostać przedstawione w połowie lipca – “Jeżeli będzie jakieś zawirowanie i my wiemy gdzie ono będzie, a tak jak mówię, to dotyczy kilku szpitali, to tam mamy też przygotowane poprzez NFZ plany działania”.
Dwudniowe forum w Wąsowie odbywało się pod hasłem “Jakość, dostępność, etyka – Europejski wymiar zdrowia”.