Powołana przed dwoma miesiącami sejmowa podkomisja do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty spotkała się na pierwszym roboczym posiedzeniu.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko przypomniała najważniejsze założenia ustawy i podkreśliła, że stanowi ona m.in. realizację zapisów Polityki Lekowej. Natomiast Łukasz Szmulski, p.o. dyrektora departamentu polityki lekowej i farmacji w MZ, podkreślił że dotychczas nie udało się opisać szczegółowych zasad świadczenia opieki farmaceutycznej. W związku z tym 8 lipca w resorcie zdrowia został powołany kolejny zespół, którego zadaniem będzie ich wypracowanie. „W projekcie pokazujemy ramowy model opieki farmaceutycznej, a szczegóły zostaną wypracowane przez ministerialny zespół” – dodała wiceminister Szczurek-Żelazko.
Według zapisów projektu, opieka farmaceutyczna nie będzie świadczeniem gwarantowanym. Niewiadomą jest sposób jej rozliczania oraz szczegółowe zasady udzielania. W czasie dyskusji posłowie podkreślali, że udzielanie usługi powinno zostać objęte dodatkowym ubezpieczeniem.
Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zgodziła się, że kwestie uregulowania zasad opieki farmaceutycznej wymagają dalszych intensywnych konsultacji. Zadeklarowała również, że o finansowaniu opieki farmaceutycznej będą decydowały konkursy ofert.
Podczas posiedzenia poruszono tematykę braku zapisów dotyczących roli farmaceuty w procesie wykrywania potencjalnych interakcji suplementów diety z lekami, zasad ich reklamy, a także regulacji dotyczących wykonywania zadań zawodowych i szczepień w aptekach. Posłanka Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) mówiła, że farmaceutów nie wolno obligować do wykonywania szczepień – należy im to jedynie umożliwić.
Głos w sprawie szczepień zabrał także przedstawiciel NRA Marek Tomków – „Należy podjąć trud, który umożliwi szczepienie pacjentów w aptekach. Jest to działanie wieloletnie, powiązane ze specjalistycznymi szkoleniami i fachowym przygotowaniem personelu. Oczywiście, dla farmaceutów nie może być obligatoryjne.” Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podkreśliła, że rolą farmaceuty nie jest wchodzenie w kompetencje lekarza. „Nie chcemy i nie wchodzimy w kompetencje innych zawodów medycznych – tym bardziej lekarza. 60 procent pacjentów nie stosuje się do zaleceń lekarzy. Efekt leczenia lekarzy nie jest taki, jakiego oczekują. W tym zakresie powinna to być rola farmaceuty” – podkreśliła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Prezes NRA wyraziła także nadzieję na to, że projekt zostanie procedowany możliwie szybko
© mZdrowie.pl