Artur Fałek i Rafał Janiszewski rozmawiają o półroczu walki z epidemią SARS-CoV-2 w Polsce. O biegunce legislacyjnej, straconych możliwościach ale i dobrych decyzjach także.
Współautorzy raportu analizującego decyzje rządzących, zwłaszcza ministerstwa zdrowia, NFZ i parlamentu starają się wyciągnąć wnioski na najbliższe miesiące. Wskazują obszary do poprawy i miejsca, gdzie potrzebne są szybkie decyzje.
Raport został opracowany przez Kancelarię Doradczą Rafała Janiszewskiego oraz Modern Healthcare Institute. Autorzy raportu, czyli Artur Fałek, Rafał Janiszewski oraz Krzysztof Jakubiak zauważają, że od 7 do 31 marca 2020 roku Minister Zdrowia wydał 13 rozporządzeń bezpośrednio związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego i epidemii. Zostały one po tym okresie zastąpione rozporządzeniami Rady Ministrów, których od 31 marca do 2 lipca wydano 20. Wydano zatem w sumie 33 rozporządzenia w ciągu 118 dni. Stan prawny zmieniał się średnio co 3,5 dnia, utrudniając czy wręcz uniemożliwiając zapoznanie się z nowymi przepisami i ich pełne wdrożenie. Pośpieszna legislacja świadczy również o tym, że państwo nie było przygotowane na wystąpienie epidemii, a dotychczasowe przepisy nie były kompletne. Jako państwo nie posiadaliśmy gotowych scenariuszy działania w sytuacji kryzysowej.
Cały raport w formie pliku pdf jest do ściągnięcia tutaj.
© mZdrowie.pl