Poznańska firma Cellivia jako pierwsza w Polsce rozpoczęła działalność w obszarze bankowania tkanek i komórek z miazgi zębów stałych i mlecznych. Jako pierwszy bank na świecie umożliwi przechowywanie tkanki dziąsła. Bank powstał w Poznaniu, na terenie Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
„Pacjenci z całego świata, którzy korzystają z usług stomatologicznych w Polsce i zbankują materiał w naszym banku tkanek i komórek będą mogli skorzystać z własnego materiału biologicznego do wytwarzania leku terapii zaawansowanych do zastosowania w celach terapeutycznych i regeneracyjnych” – mówi Zuzanna Stern, prezes Cellivia SA.
Zebrany materiał umożliwi pacjentom dostęp do innowacyjnych terapii zaawansowanych ATMP-HE oraz ATMP. Cellivia ma w planach rozwój projektów badawczo-rozwojowych dotyczących komórek macierzystych miazgi zęba, dziąsła i wydzielanych przez nie egzosomów. Priorytetem jest stomatologia, w tym leczenie chorób przyzębia. „Będziemy kłaść nacisk na edukację stomatologów i pacjentów, czemu posłuży między innymi kampania edukacyjna związku firm biotechnologicznych pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, w której bierzemy udział” – podkreśla Zuzanna Stern.
Cellivia prowadzi badania nad właściwościami biologicznymi komórek z obszaru jamy ustnej pod kątem ich dużej zdolności do regeneracji – efektem badań będzie opracowanie technologii wytwarzania leków terapii zaawansowanych, pozwalające na przeprowadzanie zabiegów regeneracyjnych i rekonstrukcyjnych w obszarze jamy ustnej. Do tej pory zespół opracował metody pozwalające na efektywne pozyskiwanie ściśle określonych populacji komórek z jamy ustnej, co stanowi cenne źródło komórek macierzystych.
Cellivia dołączyła ze swoim projektem CELLsaving do Mapy Innowacji stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia. Jak wskazuje resort zdrowia, innowacje w ochronie zdrowia powinny służyć usprawnieniu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, zapewnieniu pacjentowi możliwie najlepszej opieki, dostarczeniu odpowiedniego wsparcia personelowi medycznemu, a także mieć na celu zwiększenie efektywności, jakości i dostępności udzielanych świadczeń medycznych. Uwzględnione na mapie usługi i produkty mają służyć pacjentom oraz personelowi medycznemu w ulepszeniu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, dać dostęp do najlepszej opieki i wsparcia.
Misją Cellivii jest zapewnienie dostępu do medycyny spersonalizowanej poprzez dostarczanie technologii do wytwarzania leków terapii zaawansowanych w oparciu o materiał biologiczny z obszaru jamy ustnej. W odpowiedzi na rozwój medycyny oraz wyraźny wzrost zapotrzebowania na innowacyjne terapie zaawansowane, spółka zdecydowała się rozpocząć działalność w zakresie bankowania materiału biologicznego na cele terapeutyczne dla pacjentów.