W Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzono pierwszą operację robotem chirurgicznym da Vinci. Tym samym szpital stał się dziewiętnastą placówką w Polsce, które wykorzystują takie urządzenie. Robota chirurgicznego da Vinci ma już 20 polskich szpitali, w tym 8 prywatnych. W najbliższych tygodniach pierwszy zabieg ma się odbyć w Rzeszowie.
Zabieg chirurgiczny przeprowadzono 17 maja u 63-letniego gorzowianina cierpiącego na nowotwór prostaty. Wykonał go sześcioosobowy zespół pod kierunkiem kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej gorzowskiego szpitala Piotra Petrasza. “Dzięki systemowi da Vinci możemy nie tylko skutecznie z niemal zegarmistrzowską precyzją usunąć nowotwór, ale także maksymalnie zawęzić obszar interwencji chirurgicznej, co w efekcie przekłada się na skrócenie czasu pobytu w szpitalu i skrócenie okresu rekonwalescencji” – powiedział dr Petrasz.
Szpital w Gorzowie zamierza przy pomocy robota przeprowadzać operacje w obszarze nowotworów prostaty, jelita grubego oraz onkologicznej chirurgii ginekologicznej. Zakup urządzenia był możliwy dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. (PAP)
Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie planuje wykonywać zabiegi operacyjne z użyciem robota chirurgicznego da Vinci w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli nieodpłatnie dla pacjenta. Na początek lekarze z Gorzowa zaplanowali kilka operacji z użyciem robota. Wykonali już dwie, a w tym roku zamierzają przeprowadzić ich jeszcze 100-150.
Operacja odbywała się pod okiem Piotra Kani – certyfikowanego lekarza szkoleniowego dla systemu robotycznego da Vinci. Przebiegła zgodnie z planem i pacjent czuje się dobrze. “Jestem bardzo zadowolony. Choroba postępowała szybko. Dziś, kilka godzin po operacji, mogę już usiąść i zmienić pozycję na bardziej wygodną. Za kilka dni wyjdę do domu i po zabiegu zostanie mi na pamiątkę tylko kilka niewielkich otworów na brzuchu. Przy tradycyjnej metodzie miałbym sporą bliznę” – powiedział zoperowany pacjent.
Wykorzystanie technik robotycznych pozwala zapewnić pacjentowi lepszy komfort życia po zabiegu prostatektomii, polegającym na usunięciu gruczołu krokowego, zachowując funkcje układu moczowego i sprawność seksualną.
Wykonując zabieg z zastosowaniem da Vinci, lekarz operator – w odróżnieniu od innych technik chirurgicznych – nie jest bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota specjalistyczną konsolą, która umożliwia wyświetlenie trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu.