Parlament Europejski przedstawił w rezolucji zasady przyszłej strategii UE w zakresie zdrowia publicznego po pandemii. Posłowie wezwali do wyciągnięcia wniosków z kryzysu wywołanego koronawirusem oraz do zacieśnienia współpracy w dziedzinie zdrowia, w celu stworzenia europejskiej unii ochrony zdrowia.
Współpraca powinna polegać na stworzeniu wspólnych minimalnych standardów opieki zdrowotnej wysokiej jakości, w oparciu o pilnie potrzebne testy warunków skrajnych w systemach opieki zdrowotnej w celu zidentyfikowania słabych punktów oraz sprawdzenia, czy są one przygotowane na ewentualny ponowny wzrost zachorowań na COVID-19.
W rezolucji posłowie wzywają do szybkiego utworzenia europejskiego mechanizmu reagowania w dziedzinie zdrowia, który odpowiadałby na wszystkie rodzaje kryzysów zdrowotnych, wzmocnił koordynację operacyjną na szczeblu UE, a także umożliwił monitorowanie, tworzenie i uruchamianie strategicznej rezerwy leków i sprzętu medycznego. Powstająca strategia farmaceutyczna dla Europy musi zawierać instrumenty, które pozwalają na natychmiastowy dostęp w UE do niezbędnych leków. Dywersyfikacja łańcucha dostaw powinna zagwarantować nieprzerwany dostęp do leków, po przystępnych cenach.
Posłowie pozytywnie wypowiadali się o nowym specjalny program UE4Health o wartości 9,4 mld euro i podkreślili, że potrzebne są długoterminowe inwestycje. Apelowali także o utworzenie specjalnego funduszu UE na rzecz poprawy infrastruktury szpitalnej i usług zdrowotnych. Z dyskusji wynikało także, że należy wzmocnić europejskie agencje zajmujące się zdrowiem ECDC i EMA oraz kooperację w dziedzinie wspólnych badań dotyczących zdrowia.
W obliczu trwającego kryzysu COVID-19 posłowie wzywali do zapewnienia wszystkim ludziom na całym świecie dostępu do przyszłych szczepionek i terapii przeciw COVID-19 po przystępnych cenach, gdy tylko będą one osiągalne. Wspólne zamówienia unijne mają być stosowane bardziej systematycznie, aby uniknąć konkurencji między państwami członkowskimi, gdy w grę wchodzi zdrowie publiczne.
© mZdrowie.pl