Sejmowa komisja zdrowia omawiała projekt ustawy, który zmierza do kolejnego przedłużenia aktualnej kwalifikacji sieci szpitali. Pierwotnie nowe rozdanie miało obowiązywać do 30 września 2021 roku, potem termin przesunięto na koniec roku. Rządowy projekt przewiduje, że nowa kwalifikacja szpitali zostanie ogłoszona do 27 marca 2022 roku i zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.
Rząd chce przedłużyć obowiązywanie aktualnych wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia “z uwagi na szczególne warunki funkcjonowania opieki zdrowotnej w okresie trwającej pandemii COVID-19 i konieczność zapewnienia stabilnych warunków realizacji świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępu do nich. Dodatkowo za przedłużeniem okresu obowiązywania obecnego wykazu przemawia również konieczność zmiany modelu organizacji, funkcjonowania i finansowania szpitali i wdrożenie nowych rozwiązań systemowych bez konieczności dokonywania zmian umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.”
Projekt ustawy zawiera także zapisy, według których nastąpi zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia – do poziomu 6 proc. PKB w 2023 roku oraz do poziomu 7 proc. PKB w 2027 roku. Według projektu, minimalne wartości publicznych nakładów na ochronę zdrowia nie będą mogły być w poszczególnych latach niższe niż:
- 5,3 proc. produktu krajowego brutto w 2021 r.
- 5,75 proc. produktu krajowego brutto w 2022 r.
- 6 proc. produktu krajowego brutto w 2023 r.
- 6,2 proc. produktu krajowego brutto w 2024 r.
- 6,5 proc. produktu krajowego brutto w 2025 r.
- 6,8 proc. produktu krajowego brutto w 2026 r.
Rząd zaproponował także zmianę ustawy jako odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2019 roku. TK uznał za niekonstytucyjny nałożony na samorząd województwa obowiązek pokrywania straty netto swoich samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w przypadku gdy same podmioty lecznicze nie są w stanie jej pokryć. Rząd proponuje zamienić dotychczasowy obowiązek na możliwość pokrycia straty netto SPZOZ przez samorządy.
Uzasadniający projekt ustawy wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski najwięcej uwagi poświęcił kwestii podwyższenia minimalnego progu wydatków na ochronę zdrowia. Przełożenie nowej kwalifikacji sieci szpitali uzasadnił tym, że szpitale oraz administracja rządowa i samorządowa są skoncentrowani na walce z pandemią. Zapowiedział także, że w czwartym kwartale do sejmu trafi zapowiadany projekt ustawy o restrukturyzacji szpitali będących w złej sytuacji finansowej.
Wniosek posłów opozycyjnych, aby projekt ustawy został skonsultowany w formie wysłuchania publicznego, został odrzucony przez większością posłów koalicji rządzącej.