Lekarze rodzinni nie będą wystawiali skierowań na badanie stężenia witaminy D3. Eksperci, w tym konsultanci krajowi pytani przez resort zdrowia o opinię, uważają że nie ma podstaw do wprowadzania tego badania do katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ. Według danych naukowych, niedobór witaminy D3 stwierdza się nawet u 90 proc. populacji polskiej, dlatego zalecenia suplementacji tej witaminy dotyczą właściwie wszystkich Polaków – wyjaśnił wiceminister Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację posłanki Anity Sowińskiej.
Posłanka Anita Sowińska w swojej interpelacji przypomniała, że według badań przeprowadzonych przez doktora Pawła Płudowskiego z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD) w Warszawie w Polsce aż 90 proc. mieszkańców Polski uznawanych za zdrowych żyje z niedoborem witaminy D, przy czym u 60 proc. jest to ciężki niedobór – poziom we krwi poniżej 20 nanogramów na mililitr. Odpowiednie stężenie witaminy D w surowicy krwi odpowiada za prawidłowy metabolizm kostny, obejmujący regulację stężenia wapnia i fosforanów, dzięki czemu szkielet kostny jest prawidłowo zmineralizowany.
Posłanka przytoczyła w swoim zapytaniu szereg badań, w których stwierdzono pozytywny wpływ witaminy D nie tylko na zapobieganie złamaniom i upadkom, ale także zapobieganie ostrym infekcjom dróg oddechowych, atopowemu zapalenia skóry, zapobieganie nowotworom, takim jak rak piersi, rak jelita grubego, wątroby. Niskie stężenie witaminy D w surowicy krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału mięśnia sercowego, udarem mózgu oraz śmiertelnością z powodu chorób układu krążenia i niewydolności serca.
Normy witaminy D są następujące:
- Niedobór < 20 ng/ml Ciężki niedobór 0 – 10 ng/ml
- Znaczny niedobór 10 – 20 ng/ml
- Suboptymalne stężenie 20 – 30 ng/ml
- optymalne stężenie 30 – 50 ng/ml
- podwyższone stężenie 50–100 ng/ml
- potencjalnie toksyczne stężenie 100–150 ng/ml
- wartość toksyczna > 150 ng/ml
Parlamentarzystka zwróciła uwagę na cenę badania, która waha się w przedziale 80-250 zł w zależności od miejsca zamieszkania i laboratorium (średni koszt tego badania w laboratorium ALAB wynosi 80 zł). Aktualnie lekarze POZ nie posiadają uprawnień do wypisania skierowania dla badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym zadała pytanie, czy w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad uznaniem stężenia witaminy D-25-OH za badanie bezpłatne, które będzie mogło być zlecane przez lekarzy rodzinnych.
Pytanie do Ministra Zdrowia o wprowadzenie możliwości oznaczenie stężenia witaminy D w ramach POZ nie jest nowe. Już rok temu posłanka Sowińska zgłosiła podobną interpelację. Wówczas wiceminister Kraska wyjaśniał, że badanie to nie będzie refundowane, używając podobnych argumentów jak obecnie wiceminister Miłkowski.
“Mając na uwadze fakt, iż niedobory witaminy D3 dotyczą blisko 90 proc. populacji polskiego społeczeństwa, a wyniki badania diagnostycznego stężenia witaminy D3 zleconego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) służyłby potwierdzeniu znanego faktu, równocześnie biorąc pod uwagę racjonalność gospodarowania środkami budżetu pochodzącego ze środków ubezpieczenia zdrowotnego, jak również dostępne i aktualizowane zalecenia dla lekarzy POZ dotyczące suplementacji witaminy D3, Minister Zdrowia podjął decyzję o niewprowadzaniu badania” – pisał Waldemar Kraska.