Aktualnie obowiązują trzy umowy o współpracy w formie Memorandów o Porozumieniu, zawarte w ostatnich latach przez Ministerstwo Zdrowia ze stroną amerykańską. Ich treścią są m.in. wspólne projekty badawcze, wymiana naukowców, udostępnianie technologii, zapobieganie chorobom zakaźnym, wspieranie opieki onkologicznej, m.in. szukanie nowych metod leczenia nowotworów.
Najwcześniejsze memorandum o porozumieniu w sprawie zdrowia i nauk medycznych, podpisane przez prof. Łukasza Szumowskiego z Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej USA w lipcu 2018 r., obowiązuje do 13 lipca 2023 r. Zgodnie z nim, Polska i USA współpracują w zakresie: chorób, którym można zapobiec szczepieniami i innych chorób zakaźnych; gruźlicy, zwłaszcza szczepów wielolekoopornych i ekstensywnie lekoopornych; epidemii grypy; chorób przewlekłych, w szczególności chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy, przewlekłych chorób układu oddechowego i demencji; zdrowia psychicznego; innych tematów, które mogą zostać zidentyfikowane w przyszłości. Współpraca dotyczy programów naukowych i projektów badawczych; wymiany i szkoleń naukowców i delegacji; materiałów informacyjnych, udostępniania technologii w celu wsparcia działań będących przedmiotem wspólnego zainteresowania; konsultacji, spotkań i konferencji naukowych.Strony zobowiązały się również do ułatwiania bezpośrednich relacji między odpowiednimi instytucjami i osobami w obu krajach. Ze strony polskiej w zakresie zdrowia współpracują: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.
W 2019 r. w Houston, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, podpisano Memorandum o Porozumieniu w dziedzinie onkologii z Centrum Onkologicznym Uniwersytetu w Teksasie (MD Anderson Cancer Center), jednym z wiodących ośrodków onkologicznych w USA. Memorandum to umożliwiło działania wspierające opiekę onkologiczną: rozwój edukacji i systemu kształcenia kadr medycznych, badań naukowych wprowadzających innowacyjne metody leczenia chorób nowotworowych.
W 2022 r. w Waszyngtonie minister Adam Niedzielski podpisał umowę z National Comprehensive Cancer Network (NCCN). NCCN jest siecią, która zrzesza 32 ośrodki onkologiczne w Stanach Zjednoczonych, a jej podstawową działalnością jest opracowywanie wytycznych w zakresie leczenia onkologicznego. W ramach polsko-amerykańskiej współpracy NCCN ma przygotować wytyczne dotyczące leczenia onkologicznego, dostosowane do polskiego systemu zdrowia, które będą użyte w Krajowej Sieci Onkologicznej. W memorandum zawarto postanowienie o podjęciu starań w celu rozwoju wspólnych badań, szkoleń i innych działań w zakresie: zapobiegania chorobom nowotworowym i ich wczesnej wykrywalności; leczenia chorób nowotworowych; podnoszenia świadomości w zakresie chorób onkologicznych, edukacji i szkoleń; multi-dyscyplinarnej opieki onkologicznej.
Współpracę z USA na podstawie memorandów o porozumieniu prowadzi również Agencja Badań Medycznych.