Minister Adam Niedzielski podpisał deklarację o działaniach na rzecz budowy szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie, wspólnie z m.in. ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem, wojewodą podkarpacką Ewy Leniart i marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem.
Podpisana deklaracja precyzuje role stron w staraniach o powstanie szpitala uniwersyteckiego. Zawiera m.in. postanowienie, że utworzenie szpitala uniwersyteckiego nastąpi w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej woj. podkarpackiego oraz potencjał kadrowy Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykorzystaniem bazy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. Szpital ma uzupełnić bazę szpitalną w regionie, w pierwszej kolejności ma być ośrodkiem onkologicznym.
Woj. podkarpackie ma m.in. wspierać rozwój badań naukowych i medycznych prowadzonych przez Szpital Uniwersytecki oraz utrzymać poręczenie kredytu restrukturyzacyjnego zaciągniętego przez KSW nr 1 w Rzeszowie w Banku Gospodarstwa Krajowego w 2017 r. Deklaracja mówi też o możliwości przeprowadzenia przez Uniwersytet Rzeszowski własnego pełnego audytu prawnego i finansowego przed przejęciem i o powołaniu zespołu roboczego, który do końca 2021 r. przygotuje ostateczną koncepcję przejęcia i reorganizacji oraz dalszego rozwoju KSW nr 1 w Rzeszowie jako Szpitala Uniwersyteckiego.
Budowa szpitala uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030″ przyjętej we wrześniu 2020 r. Inicjatywa zakłada powstanie szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Projekt został zgłoszony przez województwo podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy jako potencjalnego źródła środków na inwestycje.
“Dzięki budowie własnej infrastruktury klinicznej ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego” – oświadczył Adam Niedzielski w czasie podpisania deklaracji współpracy ws. budowy szpitala uniwersyteckiego. – „Jako minister zdrowia bardzo cieszę się, że ta inicjatywa, to ziarno, które zostało pięć lat temu zasiane i z takim trudem też pielęgnowane, teraz kiełkuje, już nie tylko pierwszymi absolwentami, ale budową własnej infrastruktury klinicznej, co oznacza, że ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego”.
„Od pięciu lat w Rzeszowie działa kierunek lekarski. W tym roku będziemy mieć pierwszych absolwentów – blisko stu nowych lekarzy wykształconych w Uniwersytecie Rzeszowskim” – mówił minister Czarnek. Powiedział też, że warunkiem rozwoju Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego jest koncepcja, która będzie konsekwentnie realizowana – budowa szpitala uniwersyteckiego na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1, który będzie zreorganizowany i rozbudowany o nową placówkę wyspecjalizowaną w leczeniu chorób onkologicznych.
„Dziś Krajowy Program Odbudowy, potężne środki, które trafią do naszego kraju decyzją naszego parlamentu są naprawdę bardzo, bardzo realne. Ta możliwość wsparcia Uniwersytetu Rzeszowskiego dla przygotowania dokumentacji, którą dzisiaj panowie ministrowie przedłużyli, też jest taką wielką, wielką szansą, aby z Krajowego Programu Odbudowy trafiły środki na budowę i rozbudowę tego szpitala” – podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl. Dodał, że była już pierwsza próba powołania szpitala, teraz jest podejmowana drugi raz – „Myślę, że na Podkarpaciu zadamy kłam temu przysłowiu, że do trzech razy sztuka, czego sobie i wszystkim państwu życzę”.