Epidemia poturbowała sektor ochrony zdrowia. Krajowy Plan Odbudowy ma pomóc w postawieniu go na nogi, przede wszystkim pozwolić na odtworzenie kadry medycznej – wskazywali przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz resortu zdrowia w czasie dyskusji poświęconej temu planowi.
W czwartek odbyła się druga z trzech debat o założeniach Krajowego Planu Odbudowy w kontekście jednego z jego pięciu filarów – “efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”. KPO jest podstawą do otrzymania pieniędzy z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Pokazuje on, jak mają być rozdysponowane pieniądze, wskazując na konkretne reformy, programy i inwestycje. Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po nie jest Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie i przekazać je do końca kwietnia Komisji Europejskiej, która ma dwa miesiące na jego akceptację. W tej chwili trwają konsultacje społeczne KPO.
Jednym z pięciu filarów KPO, na który przeznaczone będzie 4,3 mld euro, jest sektor ochrony zdrowia. Wiceminister Sławomir Gadomski wskazał, że pandemia poturbowała sektor zdrowotny – “Krajowy Plan Odbudowy w istotny sposób ma postawić ten sektor na nowo, ale ma też wzmocnić cele, na które często brakowało nam tych środków”. Jego zdaniem na pierwszym miejscu jest rozwój kadry medycznej. “Zwiększyliśmy limity przyjęć na studia, dla lekarzy o 40-50 proc. w ciągu 5-6 lat. Uruchamiamy nowe uczelnie. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy 12-14 uczelni kształcących lekarzy, dzisiaj ponad 20. Środki z KPO mają nie tylko zapewnić pewną kontynuację tych działań, ale również uruchomić nowe obszary” – podkreślił Gadomski.
Również wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę na aspekt rozbudowywania zaplecza uczelni medycznych i zachęt, które mają przyczynić się do odtworzenia kadry medycznej – “Chcemy wspierać już podjęte działania związane z wystąpieniem pandemii COVID-19, dostosowania w szpitalach, niezbędne inwestycje związane z całym programem szczepień, ale kluczowe będą również rozwiązania w zakresie zapewnienia kadry medycznej. Dlatego też planujemy wykorzystać KPO na finansowanie zaplecza dydaktycznego uczelni, które umożliwi przyjmowanie większej liczby studentów na kierunkach medycznych”.
W ramach KPO będzie uruchomiony system bonów na sfinansowanie płatnych studiów. Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyjaśniła, że podejmowane będą również działania, które pozwolą na stworzenie odpowiednich warunków przemysłowi farmaceutycznemu, aby “zachęcić firmy do finansowania produkcji substancji czynnych, aby uniezależniać polski rynek od dostaw zewnętrznych”. Jednocześnie zwróciła uwagę na wpływ COVID-19 na inne choroby, dlatego działania podejmowane w ramach KPO mają być komplementarne z innymi zadaniami realizowanymi chociażby w ramach Funduszu Medycznego i innych programów (Narodowej Strategii Onkologicznej, Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego).
“Planujemy też stworzenie laboratorium o najwyższym stopniu bezpieczeństwa. To Centrum Badawczo-Analityczne” – zapowiedziała. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wskazał, że w ramach KPO rozszerzane będą usługi elektroniczne w ochronie zdrowia. “Działania w obszarze e-zdrowia obejmą zakup sprzętu, wdrożenie rozwiązań cyfrowych. Wpłynie to na rozszerzenie dostępu do usług medycznych, obniżenie kosztów działalności oraz usprawnienie zarządzania w całym sektorze zdrowia” – zapewnił. (PAP)