Parlament Europejski zdecydował o zniesieniu 5-letniego zakazu produkcji odpowiedników leków, którym wygasła ochrona patentowa na eksport poza Unię Europejską.
Wytwórcy z UE będą mogli na równych zasadach konkurować na globalnym rynku z resztą świata. Nowe rozwiązania dają możliwość rozpoczęcia produkcji leków generycznych i biologicznych równoważnych na 6 miesięcy przed wygaśnięciem ochrony SPC. Dzięki temu producent generyku będzie mógł wprowadzić swój produkt na rynek europejski natychmiast po upływie okresu ochronnego. „Obecnie wygasa ochrona patentowa na wielu leków biologicznych, które zrewolucjonizowały leczenie wielu chorób, zwłaszcza nowotworów. Pojawia się więc szansa na szeroki dostęp do bardzo drogich terapii, a także na intensywny rozwój biotechnologii w Europie. Rozwiązania te wpłyną̨ też pozytywnie na rozwój przedsiębiorstw wysokich technologii z branży farmaceutycznej w tym biotechnologicznej, co bezpośrednio przełoży się na poprawę sytuacji na rynku pracy poszczególnych regionów” – mówi Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Jego zdaniem przemysł farmaceutyczny w Polsce zyska dzięki temu dodatkowy impuls do rozwoju.
Przepisy rozporządzenia będą stosowane od 1 lipca 2022 r. dla wszystkich certyfikatów ochronnych, które zostały zgłoszone, a ochrona w ramach patentu podstawowego jeszcze nie wygasła. Nowe przepisy zostały przyjęte zdecydowaną większością głosów. Zmiany poparli również polscy europarlamentarzyści niezależnie od frakcji, do których należą.
/ mzdrowie