Grupa zadaniowa Europejskiej Agencji Leków i Szefów Agencji Leków (HMA) opublikowała raport, w którym proponuje dziesięć działań mających zmienić podejście do wykorzystania technologii “Big Data” w celu wspierania innowacji i zdrowia publicznego.
Największym przedsięwzięciem zawartym w rekomendacjach jest zbudowanie unijnej platformy dostępu i analizy danych dotyczących opieki zdrowotnej zbieranych z całej Unii Europejskiej. Platforma ta stworzyłaby europejską sieć baz danych o sprawdzonej jakości i zawartości oraz najwyższym poziomie bezpieczeństwa danych.
Budowanie projektów zbierania i analizy dużej ilości danych może pomóc w uzupełnianiu wyników badań klinicznych i braków wiedzy na temat leków, a także pomagać lepiej charakteryzować choroby i rekomendować odpowiednie leczenie. „Czekam na współpracę z Komisją Europejską i właściwymi organami, aby sprawdzić, w jaki sposób można wdrożyć te konkretne propozycje, aby lepiej wykorzystać potencjał dużych zbiorów danych”- powiedział Guido Rasi, dyrektor wykonawczy EMA.
„Proponowane zmiany będą wymagały inwestycji na poziomie krajowym i unijnym. Jest to potrzebne, jeśli chcemy zbudować sieć unijną, która będzie punktem odniesienia przy podejmowaniu decyzji opartych na danych ” – powiedział Thomas Senderovitz, przewodniczący grupy zarządzającej HMA.
Wspólna grupa zadaniowa zaleca trównież edukację i rozwój umiejętności przetwarzania oraz analizowania danych, organizację szkoleń. Podkreślono również potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i określenia etycznych ram zarządzania zbiorami danych, w porozumieniu z kluczowymi zainteresowanymi stronami, tj. pacjentami, pracownikami ochrony zdrowia, przemysłem, organami oceny technologii medycznych i płatnikami.