Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych otrzymuje sygnały dotyczące prób omijania przez pracodawców przepisów wynikających z ustawy o najniższych wynagrodzeniach. – „W zdecydowanej większości podmiotów diagności laboratoryjni otrzymali podwyżki zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami” – wskazuje Klaudia Tworek z KIDL.
W myśl najnowszej aktualizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w zawodach medycznych, w przypadku pracowników, których wynagrodzenie zasadnicze z dniem 2 lipca 2022 roku pozostawało niższe niż wskazane w ustawie, wynagrodzenie to powinno ulec stosownemu podwyższeniu – niestety zdarzają się pracodawcy omijający przepisy. Tak jest m.in. w przypadku diagnostów laboratoryjnych, którzy w tej sprawie zwracają się do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.
„Chcemy zauważyć, że w ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój medycyny laboratoryjnej, co jednocześnie wymaga od diagnostów laboratoryjnych ciągłego dokształcania się i podnoszenia kwalifikacji. W ślad za tym idzie wysoko wykwalifikowana kadra w medycznych laboratoriach diagnostycznych, co powinno mieć odzwierciedlenie w wysokości wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych” – mówi Klaudia Tworek, specjalista ds. komunikacji KIDL.
Jak podkreśla Klaudia Tworek, w zdecydowanej większości podmiotów diagności laboratoryjni otrzymali podwyżki zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Niestety KIDL otrzymuje również niepokojące sygnały, że niektórzy pracodawcy omijają jasno określone przepisy.
Dwa akty prawne, które pracodawcy mają obowiązek przestrzegać w związku z zatrudnieniem kadry medycznych laboratoriów diagnostycznych to ustawa z dnia 26 maja 2022 roku o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. „Podczas sejmowej komisji zdrowia oraz w trakcie licznych rozmów z Ministerstwem Zdrowia, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska zgłaszała problem i wskazywała możliwe zagrożenia naruszenia powyższych przepisów” – tłumaczy Klaudia Tworek.
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych na bieżąco udziela prawnego wsparcia diagnostom laboratoryjnym w kwestii wynagrodzeń. W związku z licznymi zapytaniami od diagnostów laboratoryjnych Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przygotowała szereg opinii, które są dostępne na stronie internetowej KIDL – m.in. stanowisko Rzecznika Praw Diagnosty Laboratoryjnego oraz opinie prawne.