Warszawskie Centrum Onkologii przebada 33 tysięcy kobiet w wieku 30–59 lat w ramach pilotażu, którego celem jest porównanie skuteczności wykrywania stanów przedrakowych standardowej cytologii z molekularną oceną obecności wirusa HPV wysokiego ryzyka. Badania są bezpłatne.
W ramach pilotażu pacjentki przydzielane są losowo do jednej z dwóch grup. Uczestniczki pierwszej grupy mają wykonaną standardową cytologię cienkowarstwową. Pacjentki w grupie drugiej przechodzą badanie molekularne, za pomocą którego można wykryć obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus – HPV) wysokiego ryzyka, czyli onkogennego.
Główną zaletą testów molekularnych w kierunku wykrycia onkogennych szczepów wirusa HPV jest ich wysoka czułość. Z tego powodu w kilku krajach zastąpiły już tradycyjne badanie cytologiczne. Koszty testów molekularnych są wyższe od cytologii. Natomiast pobranie materiału do badania następuje w taki sam sposób jak w standardowej diagnostyce cytologicznej.
Pilotaż, który Centrum Onkologii prowadzi we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Narodowym Funduszem Zdrowia, będzie realizowany do końca 2021 roku.
© mZdrowie.pl