Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało firmie Celon grant w wysokości 36,2 mln zł na opracowanie nowego przeciwbólowego leku do zastosowania w terapii neuropatii. Całkowity koszt projektu został określony na 55,6 mln zł.
„Celem projektu ‘Serotoninergiczna terapia przeciwbólowa oparta o agonistę receptora 5-HT7 (STEP7) jest rozwój oraz ewaluacja kliniczna do badań II fazy włącznie, pierwszego w klasie (first-in-class) agonisty receptora 5-HT7 jako leku przeciwbólowego w terapii neuropatii, stanowiącej duży problem kliniczny i ogromne obciążenie społeczno-ekonomiczne” – czytamy w komunikacie Celon Pharma.
Z bólem neuropatycznym będzie się zmagało coraz więcej pacjentów, gdyż towarzyszy innym, coraz częściej występującym się chorobom, takim jak cukrzyca, półpasiec, infekcja HIV, udar oraz stwardnienie rozsiane.
Bóle neuropatyczne mogą wynikać z uszkodzeń układu nerwowego obwodowego i ośrodkowego, przy czym prawie zawsze związane są z zaburzeniami czucia. W leczeniu takiego bólu stosuje się zarówno środki farmakologiczne jak i masaże, fizjoterapia. W większości wypadków obecnie podjęcie i prowadzenie leczenia nie przynosi efektów w postaci całkowitego ustąpienia objawów, a jedynie w postaci zmniejszenia ich natężenia.
Celon Pharma S.A. jest zintegrowaną firmą farmaceutyczną wytwarzającą leki i prowadzącą badania naukowe. Firma sama prowadzi marketing własnych produktów. Dział badawczo-rozwojowy Celon Pharma S.A. tworzy ponad 70 naukowców z dziedziny biologii molekularnej, farmacji lub chemii.
Współpracujący przy tym projekcie z Celonem Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie ośrodek naukowy specjalizujący się w dziedzinie neuropsychofarmakologii. Badania naukowe, prowadzone w 14 zakładach i pracowniach koncentrują się wokół zaburzeń funkcji układu nerwowego oraz poszukiwania nowych substancji biologicznie czynnych, które działają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą znaleźć zastosowanie jako leki w terapii chorób psychicznych i neurologicznych.
©mZdrowie.pl