26 organizacji, reprezentujących pracowników, pracodawców oraz pacjentów wystosowało do Andrzeja Dudy wspólny apel, aby nie podpisywał nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza tylko skierował ją do ponownego rozpatrzenia. Chodzi o to, aby nie zmieniać zasad finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia, czyli nie przenosić do NFZ wielu zadań realizowanych dotychczas przez Ministerstwo Zdrowia.
W ubiegłym tygodniu do rozpatrzenia przez Prezydenta RP została skierowana nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona szereg przepisów, które zmieniają system finansowania ochrony zdrowia ze środków publicznych. Ich celem jest przeniesienie do finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia nowych zadań, których koszt pokrywał wcześniej budżet państwa, w tym m.in. nieodpłatnych leków dla seniorów oraz kobiet w ciąży, ratownictwa medycznego czy programów polityki zdrowotnej. Ustawa umożliwia skierowanie środków z funduszu zapasowego NFZ do Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W przypadku wejścia ustawy w życie płatnik publiczny musiałby sfinansować w przyszłym roku nowe dla siebie aktywności na kwotę w sumie 13 mld zł.
21 grudnia do prezydenta Andrzeja Dudy trafił apel 26 organizacji, które zwróciły się o zawetowanie ustawy oraz skierowanie jej do ponownego rozpatrzenia. Jak czytamy w dokumencie, wobec długu zdrowotnego związanego z epidemią COVID-19, konieczności zapewnienia odpowiednich warunków pracy pracownikom sektora ochrony zdrowia oraz znaczenia stabilnego funkcjonowania ośrodków zapewniających opiekę nad pacjentami, regulacja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Sygnatariusze apelu zwrócili również uwagę, że ustawa stoi w “rażącej sprzeczności” z celami inicjatyw w dziedzinie ochrony zdrowia, podejmowanymi przez prezydenta w ostatnich latach, jak działania zmierzające do zapewnienia pacjentom odpowiedniego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz troska o profilaktykę w kluczowych dziedzinach dla zdrowia Polaków.
Organizacje wskazują także, że przedłożona do rozpatrzenia ustawa została przyjęta bez konsultacji społecznych, co pozbawiło partnerów społecznych możliwości przedstawienia wątpliwości na wcześniejszych etapach procesu legislacyjnego. Zarówno tryb procedowania ustawy, jak i jej treść są ich zdaniem niekorzystne przede wszystkim dla chorych, którzy oczekują zapewnienia dostępu do świadczeń oraz wyjścia naprzeciw ich potrzebom zdrowotnym.
Pod apelem podpisali się przedstawiciele wielu grup interesariuszy, w tym związki zawodowe, organizacje pracodawców, organizacje pacjentów, samorządy zawodowe, stowarzyszenia branżowe i szpitalne:
- Federacja Pacjentów Polskich
- Federacja Przedsiębiorców Polskich
- Forum Związków Zawodowych
- Fundacja AMICUS
- Fundacja Onkocafe – Razem Lepiej
- Fundacja Onkologiczna ALIVIA
- Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj Życie!
- Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”
- Konfederacja Lewiatan
- Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”
- Naczelna Izba Aptekarska
- Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych
- Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED
- Ogólnopolska Federacja Onkologiczna
- Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych
- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-eilita”
- Stowarzyszenie Hematoonkologiczni
- Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska
- Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny
- Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu
- Technomed. Organizacja Pracodawców Przemysłu Medycznego
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Związek Rzemiosła Polskiego
- Związek Województw RP.