Granty badawcze Agencji Badań Medycznych na rozwój technologii RNA otrzyma pięć polskich firm: Adamed, Acellmed, Celon Pharma, OncoArendi i Polfa Warszawa.
ABM ogłosiła wyniki konkursu na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. Na konkurs przewidziano 350 mln złotych, suma przyznanych grantów sięga 300 milionów. Jego celem jest wsparcie badań klinicznych i doprowadzenie do uruchomienia produkcji innowacyjnych szczepionek lub leków na terenie Polski. Projekty finansowane w ramach konkursu mają pięcioletni horyzont czasowy.
Do trzeciego etapu oceny w konkursie zakwalifikowały się wnioski pięciu firm i wszystkie zostały rekomendowane do otrzymania grantów:
- Adamed Pharma – kwota 58,5 mln zł
- Acellmed – 18,2 mln zł
- Celon Pharma – 83,5 mln zł
- OncoArendi Therapeutics – 37 mln
- Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa (Grupa Polpharma) – 93,9 mln
Zdaniem dr Radosława Sierpińskiego, prezesa agencji, ogłoszony konkurs i jego wyniki stanowią „przełom jeśli chodzi o jakość i osiągnięcia polskiej biotechnologii”. Prof. Mattia Mori z Uniwersytetu w Sienie, który był członkiem międzynarodowego zespołu oceniającego zgłoszone wnioski, mówi o ogromnych nadziejach, jakie wiązane są z technologiami RNA .
Granty Agencji Badań Medycznych mają sfinansować prowadzenie badań oraz stanowić wsparcie dla tworzenia i rozwoju infrastruktury krytycznej, która może być wykorzystana do wytwarzania produktów leczniczych. Ostatecznym celem projektów ma być opracowanie leków przeciwwirusowych, bazujących na technologii RNA lub opracowanie platformy, na której mają powstawać szczepionki przeciw wirusom.
Adamed będzie rozwijał projekt innowacyjnej szczepionki opartej na technologii mRNA/VLP przeciw odzwierzęcym patogenom wirusowym mającym wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie, a Polpharma opracuje uniwersalną platformę mRNA szybkiego reagowania zapewniającą krajowe bezpieczeństwo lekowe i epidemiologiczne. "Grant przyznany Adamed Pharma na realizację prac badawczo-rozwojowych w zakresie wykorzystania technologii RNA, które obejmą wyselekcjonowanie kandydatów na szczepionkę, rozwój przedkliniczny, opracowanie technologii wytwarzania oraz badanie kliniczne I fazy to dla nas i naszych partnerów, z którymi będziemy je realizować - zarówno szansa rozwoju rodzimych, innowacyjnych produktów leczniczych przez nasze doskonałe zespoły R&D, ale także ważny krok na drodze partnerstwa publiczno-prywatnego, którego celem jest zapewnienie stabilnego, bezpiecznego i silnego zaplecza innowacyjnych produktów i leków RNA w kraju" - podkreśla Karolina Czekaj, dyrektor ds. finansów korporacyjnych i Inwestycji w Adamed Pharma S.A. "Pozytywna rekomendacja ABM dla naszego projektu jest potwierdzeniem, że Polfa Warszawa będąca częścią grupy Polpharma należy do liderów innowacyjności w Polsce. Dzięki połączeniu naszych unikalnych kompetencji w zakresie całego łańcucha rozwoju leku, tj. od produkcji substancji czynnej do formy gotowej, partnerstwu z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN, który posiada niekwestionowaną wiedzę z zakresu technologii RNA oraz wsparciu finansowemu przyznanemu przez ABM możliwe będzie stworzenie unikalnej platformy do rozwoju leków opartych o RNA. A rozwój tak przełomowej technologii o szerokim zastosowaniu będzie podstawą do zwiększenia bezpieczeństwa lekowego i poszerzenia dostępu polskich pacjentów do innowacyjnych terapii. Dziękujemy za pozytywną ocenę naszego wniosku i jesteśmy przekonani, że uzyskane wsparcie pozwoli na dalszy rozwój kompetencji Polpharmy jako innowacyjnej firmy" - mówi Krzysztof Kurowski, dyrektor ds. projektów strategicznych R&D w Polpharma Group.