Radomskie Centrum Onkologii podsumowało akcję Wiosenny Przegląd Zdrowia Mężczyzny. Okazało się, że 10 proc. przebadanych pacjentów ma podejrzenie raka prostaty. Akcję przeprowadzono w ub. tygodniu w Radomskim Centrum Onkologii. Polegała ona na bezpłatnym badaniu krwi pod kątem poziomu markeru PSA, które może pomóc w wykryciu raka prostaty we wczesnym stadium choroby.
W ramach akcji przebadano 200 mężczyzn powyżej 45 lat. “Niemal 20 proc. z przebadanych pacjentów miało podwyższony poziom PSA, a 10 proc. badanych ma podejrzenie raka prostaty” – powiedziała Izabela Leśkiewicz, rzeczniczka RCO. Natomiast dr Jarosław Łyczek zapowiedział, że pacjenci z nieprawidłowym wynikiem zostaną skierowani na dodatkowe konsultacje i pogłębioną diagnostykę, m.in. na rezonans magnetyczny.
Rak prostaty jest w tej chwili najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Każdego roku liczba nowych zachorowań wynosi 15-16 tys. Rocznie 5 tys. mężczyzn umiera z powodu tego nowotworu. Lekarze przypominają, że w przypadku każdego nowotworu ważne jest wczesne wykrycie choroby. Zdaniem medyków sprawdzanie poziomu antygenu PSA we krwi już w wieku 40-45 lat pozwala wytypować grupę mężczyzn, która ma podwyższone ryzyko raka prostaty i częściej powinna się badać.
Badanie PSA (Prostate Specific Antigen), czyli antygenu gruczołu krokowego, jest badaniem przesiewowym stosowanym w profilaktyce nowotworu prostaty. Antygen prostaty jest białkiem produkowanym przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego. Oznaczenie jego poziomu jest więc oznaczeniem markera przerostu prostaty, a jego podwyższony wynik może sygnalizować zarówno łagodny przerost stercza, nowotwór, jak i inne schorzenia ze strony układu moczowo-płciowego.
Z badań przeprowadzonych w Danii wynika, że mężczyźni, którzy zachorują na raka prostaty, już w wieku 45 lat mają średni poziom PSA wyższy niż reszta populacji. W razie wczesnego wykrycia nowotworu chory ma 90 proc. szans na wyleczenie. Radomskie Centrum Onkologii prowadzi konsultacje urologiczne dla osób ze stwierdzonym nowotworem lub z podejrzeniem nowotworu. Od maja w Radomskim Centrum Onkologii będą wznowione operacje onkourologiczne wykonywane przez specjalistów z warszawskiego Szpitala Mazovia. (PAP)