Autorzy więcej

Sopot chce zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę typu 2

Program profilaktyki cukrzycy typu 2 w Sopocie obejmie osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli od 35. do 64. roku życia. Na realizację przeznaczono ponad 260 tys. zł, z czego wartość dofinansowania z regionalnego programu operacyjnego wynosi blisko 250 tys. zł.

Sopot chce zmniejszyć zachorowalność na cukrzycę typu 2
Mieczysław Struk
źródło: Wikipedia

Zmniejszyć zachorowalność i podnieść świadomość zdrowotną

Celem projektu jest zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę typu 2, podniesienie świadomości zdrowotnej oraz redukcja czynników ryzyka rozwoju choroby. Zakładanym efektem programu będzie zmniejszenie liczby nowych przypadków cukrzycy typu 2 wśród osób ze stanem przedcukrzycowym oraz wykrywanie nowych przypadków choroby, w celu podjęcia jak najszybszego leczenia. 

"Nieodpowiedni tryb życia i zbyt mała troska o własne zdrowie to główne przyczyny zwiększającej się liczby chorych na cukrzycę typu 2" – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. "Cieszę się, że mieszkańcy Sopotu wezmą udział w tym programie, który zadba o osoby zagrożone tą chorobą. Zostaną przebadane i otrzymają niezbędne wsparcie specjalistów. A dzięki działaniom edukacyjnym będą mieli szansę na zmiany w życiu, które pozytywnie wpłyną na ich zdrowie" – podkreślił Mieczysław Struk.

Opieka lekarza, dietetyka i fizjoterapeuty

Ponad 5 tysięcy osób wypełni ankiety FINDRISK, by określić obciążenie zachorowaniem na cukrzycę. W kolejnym etapie prawie 600 osób, najbardziej zagrożonych cukrzycą typu 2, przejdzie specjalistyczne badania. Ostatnim etapem będzie  program edukacyjny dla prawie 100 osób, które zostaną objęte opieką lekarza, dietetyka i fizjoterapeuty.

„Program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie Gminy Miasta Sopotu" otrzymał wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania to 249 138 zł, a całkowita wartość programu wynosi 262 251 zł. Będzie realizowany w partnerstwie z podmiotami medycznymi do końca marca 2023 roku.


źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Data:
Kategoria: Pacjent
Komentarze 0 skomentuj »
Musisz być zalogowany, aby publikować komentarze.

Prawo

 • Avatar kjakubiak

  W skutecznym leczeniu RZS przeszkadzają błędy systemowe

  Zbyt długi czas stawiania diagnozy, wynikający z niskiej wiedzy o chorobie wśród pacjentów i lekarzy rodzinnych, trudnego dostępu do specjalistów, a także absurdy w programie lekowym - to przyczyny nieskutecznego leczenia chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Upływający czas jest dla nich największym czynnikiem ryzyka, a organizacja leczenia nie potrafi się do tego faktu dostosować. Mimo iż koszty programu lekowego spadają, nie rośnie liczba pacjentów leczonych lekami biologicznymi.

Leki

 • Avatar kjakubiak

  Negocjacje cenowe blokują refundację nowych leków na cukrzycę

  W Ministerstwie Zdrowia rozpatrywane są wnioski o objęcie nowych dotychczas nierefundowanych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, takich jak empagliflozyna, kanagliflozyna, dapagliflozyna i semaglutyd. Pozytywne rekomendacje AOTMiT, przeważnie warunkowe, nie doprowadziły do objęcia ich refundacją z powodów finansowych. Komisja Ekonomiczna odrzuciła dotychczas w ostatnich dwóch latach wszystkie propozycje finansowe producentów, oczekując, aby zaproponowali korzystniejsze ceny swoich leków.

Medycyna

Trendy

 • Avatar mgondek

  Asystenci medyczni wystawią e-receptę

  Ustawa o wdrażaniu rozwiązań w obszarze e-zdrowia została przyjęta przez Senat bez poprawek. W myśl jej zapisów asystenci medyczni będą mogli wystawiać e-recepty i e-skierowania, a recepta elektroniczna wystawiona na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej bedzie mogła zostać zrealizowana w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Pacjent

 • Avatar kjakubiak

  Opieka transgraniczna nie działa wystarczająco dobrze

  Pacjenci w Unii Europejskiej wciąż napotykają trudności w korzystaniu z rozwiązań przewidzianych w unijnej dyrektywie w sprawie transgranicznej opieki zdrowotnej – stwierdzono w nowym sprawozdaniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Aby osiągnąć ambitne cele w dziedzinie transgranicznej opieki zdrowotnej w UE, konieczne jest usprawnienie zarządzania.

Kadry

Dziękujemy za wizytę.

Cieszymy się, że odwiedziłeś naszą stronę. Polub nas na Facebooku lub obserwuj na Twitterze.