Rozpoczęło działalność pierwsze w Polsce laboratorium całogenomowe, które umożliwia prowadzenie najbardziej zaawansowanych badań genetycznych bez konieczności wysyłania próbek za granicę. Pozwoli to na istotne obniżenie kosztów całej procedury oraz skrócenie czasu realizacji analizy o kilka tygodni. Wrażliwe dane będą przechowywane wyłącznie na krajowych serwerach. Nową jednostkę badawczą utworzyło konsorcjum Central Europe Genomics Center, realizatora projektu Genomiczna Mapa Polski oraz Centrum Badań DNA, które jest częścią Grupy Kapitałowej INNO-GENE S.A.
Nowoczesne laboratorium, zlokalizowane w Warszawie, umożliwi odczyt całej informacji genetycznej zakodowanej w DNA szybciej i taniej niż ma to miejsce w przypadku analizy zlecanej podmiotom zagranicznym. Badania dotyczą predyspozycji do chorób warunkowanych genetycznie i nowotworowych. Pozwalają na personalizację leczenia dzięki precyzyjnym danym o metabolizmie leków. Nowe laboratorium stwarza szansę na błyskawiczną diagnostykę chorób wrodzonych u noworodków cierpiących na zaburzenia metaboliczne, gdzie kluczowe jest natychmiastowe rozpoczęcie właściwie dobranej terapii.
“Otwarcie pierwszego w Polsce laboratorium całegenomowego to przełomowy moment dla nauki i biznesu w tej części Europy oraz możliwość rozwoju sektora life science na światowym poziomie. To również ważna data dla lekarzy i pacjentów. Obniżenie kosztów realizacji badań to potencjał zwiększenia ich dostępności. Nie bez znaczenia będzie również krótszy czas analizy. Specjalistyczny sprzęt w postaci sekwenatorów DNBSEQ-T7 pozwoli generować aż 1~6 TB danych wysokiej jakości w ciągu jednego dnia – wyjaśnia Jacek Wojciechowicz, prezes zarządu Inno-Gene S.A.
Dotychczas analizy genetyczne – zlecane przez szpitale w oparciu o finansowanie z NFZ, ale także przez policję czy prokuraturę – były wykonywane przede wszystkim w Azji i USA. Wyniki trafiały do Polski po około dwóch miesiącach. Po uruchomieniu jednostki w Warszawie czas oczekiwania skróci się nawet o sześć tygodni, a koszt będzie kilkakrotnie niższy. Gwarantem wiarygodności danych jest doświadczona kadra polskich bioinformatyków, odpowiedzialnych za przetwarzanie danych i przygotowywanie raportów. Laboratorium posiada własne serwery, na których będą przechowywane dane pacjentów.
W laboratorium zostanie stworzony referencyjny genom Polski, czyli wzorzec DNA, który będzie wspierał rozwój wielu projektów naukowych, medycznych i komercyjnych, między innymi w obszarze medycyny spersonalizowanej. Badania całego genomu dla danej osoby wykonuje się tylko raz w życiu, bo materiał zawarty w komórce nie ulega zmianie w czasie.