Zarząd Selvity określa pierwszy kwartał 2019 roku jako przełomowy. Spółka otrzymała w tym czasie zgodę na wprowadzenie SEL120 do badań klinicznych w USA oraz zapowiedziała podział na dwie niezależne spółki notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Przychody komercyjne segmentu usługowego wzrosły w I kw. o 27 proc., sięgając 17,4 mln zł., tw istotny sposób wzrosła także EBITDA, która wyniosła 4,4 mln zł.
Osiągnięcia firmy w segmencie innowacyjnym, na które wskazuje zarząd w kwartalnym raporcie – to między innymi:
- Zgoda FDA na rozpoczęcie fazy I badań klinicznych związku SEL120, selektywnego inhibitora kinazy CDK8, z udziałem pacjentów cierpiących na ostrą białaczkę szpikową (AML) oraz zespół mielodyplastyczny (MDS).
- Akceptacja posteru konferencyjnego zawierającego szczegóły prowadzonej aktualnie I/II fazy badań klinicznych związku SEL24/MEN1703 do zaprezentowania na zbliżającej się dorocznej konferencji American Society of Clinical Oncology (ASCO), która odbędzie się 31 maja – 4 czerwca 2019, w Chicago.
- Akceptacja posteru konferencyjnego dotyczącego prowadzonej aktualnie I/II fazy badań klinicznych związku SEL24/MEN1703 do zaprezentowania na 24. kongresie EHA 2019, zaplanowanym na 13-16 czerwca 2019 r. w Amsterdamie.
- Prezentacja wyników badań przedklinicznych dla związku SEL120, pierwszego w swojej klasie, małocząsteczkowego inhibitora CDK8, a także wyniki programów koncentrujących się na małocząsteczkowych związkach działających jako bezpośredni agoniści STING oraz dualnych antagonistach receptorów adenozynowych A2A/A2B, podczas dorocznej konferencji AACR.
W segment usługowym Selvita chwali się poszerzeniem zakresu oferowanych usług badawczo-rozwojowych poprzez wprowadzenie nowej technologii i inwestycje w rozwój infrastruktury z obszaru chemii medycznej, automatyzację procesu oczyszczania związków chemicznych, jak również rozwinięcie zakresu usług o badania z zakresu elektrochemii, fotochemii i chemii przepływów. Jednym z osiągnięć Działu Biologii było wprowadzenie systemu ekspresji białek wykorzystującego komórki ssacze, oraz doposażenie Laboratorium Analitycznego o dodatkowe chromatografy UHPLC i GC.
/ mzdrowie