Ryvu Therapeutics zawarło umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na dofinansowanie projektu „Rozwój terapii celowanych opartych na mechanizmie syntetycznej letalności w onkologii” na kwotę ponad 32,7 mln złotych.
„Prace, które spółka już prowadzi mają zaowocować wyłonieniem kandydata na lek na etapie I fazy klinicznej, skierowanego na nowotwory, w terapii których aktualne metody leczenia są wysoce nieskuteczne” – czytamy w komunikacie .
Wartość całkowita netto projektu to ponad 55,4 mln zł, a realizacja przedsięwzięcia zaplanowana jest na okres listopad 2019 – grudzień 2023. „Ryvu Therapeutics tym samym będzie kontynuowało rozpoczęte wcześniej badania nad wybranymi celami z obszaru syntetycznej letalności, które potwierdziły ich wysoki potencjał terapeutyczny, co było jednocześnie przesłanką do złożenia wniosku do NCBiR” – pisze spółka.
Celem projektu jest wyłonienie kandydata na lek na etapie I fazy klinicznej o mechanizmie działania opartym na zjawisku syntetycznej letalności. „Jego istota polega na obserwacji, że jednoczesne mutacje niektórych par genów mogą prowadzić do śmierci komórki, podczas gdy uszkodzenie każdego osobno nie wywołuje efektu letalnego (śmiertelnego). Fundamentem obranej strategii jest wykazywanie przez lek efektywności przeciwnowotworowej wyłącznie w obecności mutacji, wywołując zespół cech śmiertelnych dla komórek nowotworowych (syntetycznie letalnych)” – opisuje Ryvu Therapeutics
„Rozwijamy projekty celujące w genetycznie określone typy nowotworów, które ze względu na rodzaj mutacji nie były uwzględnione w typowych strategiach racjonalnego rozwoju leków – komentuje Krzysztof Brzózka, dyrektor ds. naukowych i wiceprezes spółki.
Wskazaniem terapeutycznym będą wybrane nowotwory, w których aktualne metody leczenia są wysoce nieskuteczne.
Ryvu Therapeutics wcześniej znane było pod nazwą Selvita. Firma zatrudnia 150 naukowców, z których 80 posiada stopień naukowy doktora. Główna siedziba spółki znajduje się w Krakowie. Jej projekty skupiają się na nowych terapiach onkologicznych w obszarze inhibitorów kinaz, syntetycznej letalności, immunoonkologii oraz metabolizmu i immunometabolizmu nowotworów.
© mZdrowie.pl