Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy opracowuje narzędzie dla lekarzy, wykorzystujące sztuczną inteligencję, które pomaga szybciej diagnozować i ułatwia wybór właściwej terapii raka prostaty.
Platforma przygotowywana przez OPI PIB będzie wykorzystywać sztuczną inteligencję. Dyrektor instytutu, dr inż. Jarosław Protasiewicz przypomina, że już od kilku lat prowadzi on prace nad wykorzystaniem uczenia maszynowego i głębokiego w diagnostyce raka prostaty. “Rezultaty badań są bardzo obiecujące, dlatego cieszę się, że udało nam się zdobyć dofinansowanie z programu INFOSTRATEG. Dzięki niemu będziemy mogli zaoferować placówkom medycznym nowoczesne narzędzie, które szybko i co najważniejsze skutecznie, oceni potencjalne zmiany nowotworowe. Oczywiście nie zastąpi ono lekarza, ale znacznie ułatwi jego pracę. Sztuczna inteligencja ma olbrzymi potencjał. Mamy w Polsce świetnych ekspertów IT. Teraz powinniśmy wdrażać ich innowacje w wielu dziedzinach życia” – podkreśla dyrektor Protasiewicz.
Eksperci pracujący w Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji OPI PIB opracowali platformę badawczą, która służy do standaryzacji opisów raportów medycznych. Narzędzie to pozwala radiologom obiektywnie ocenić istotność kliniczną zmiany na podstawie pięciostopniowej skali PI-RADS (Prostate Imaging-Reporting and Data System). “To innowacyjne narzędzie OPI PIB nie jest jeszcze ogólnodostępne dla lekarzy. Otrzymanie dofinansowania z NCBR umożliwi jego wdrożenie na szeroką skalę. Najpierw, jako platformę e-learningową, później, po ewentualnej fazie badań klinicznych, jako pełnowartościowy system raportowania strukturalnego wspomagany algorytmami” – informuje instytut.
Rezultatem prac naukowców z OPI PIB będzie nowoczesne narzędzie do opisów wyników badań, co ma przełożyć się na poprawę komunikacji między radiologami i klinicystami, a w rezultacie na lepszą opiekę nad pacjentem. Podano, że eRADS wspiera również tworzenie wiarygodnych, dobrze opisanych i referencyjnych zbiorów danych, które mogą posłużyć do rozwoju badań naukowych nad metodami diagnozowania i leczenia nowotworów.
“Rak prostaty stanowi duży i ciągle rosnący problem medyczny i społeczny. W jego skutecznej diagnostyce coraz większą rolę odgrywa diagnostyka obrazowa, a w szczególności multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI). Ocena badania mpMRI jest zadaniem złożonym i wieloaspektowym, zaś jakość raportowania zmian i komunikacja radiolog – klinicysta odgrywa fundamentalną rolę dla wdrożenia właściwego leczenia pacjentów” – tłumaczy Piotr Sobecki, kierownik Laboratorium Stosowanej Sztucznej Inteligencji w OPI PIB. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę niedobory kadrowe radiologów oraz długi czas zdobywania doświadczenia w ocenie badań mpMRI, użycie sztucznej inteligencji ma kluczowe znaczenie.
W projekt, który rozpocznie się 1 października, zaangażowane jest również Dolnośląskie Centrum Onkologii.