Założyciele CliniNote przez lata obserwowali, jak lekarze zmagają się z ogromną ilością rozproszonej i nieustrukturyzowanej dokumentacji. Zwłaszcza, ci, którzy oprócz standardowych obowiązków realizowali badania własne lub badania kliniczne, tracili na „papierkową robotę” mnóstwo czasu, który mogli poświęcić pacjentom i rodzinie. Przez lata nie dało się z tym wiele zrobić aż nagle, dzięki pomysłowi prof. Jana Poleszczuka, możliwościom sztucznej inteligencji i postępującej cyfryzacji jednostek zdrowia udało się. Tak narodziła się platforma technologiczna CliniNote wspierająca lekarzy i placówki medyczne w procesie tworzenia strukturyzowanych notatek medycznych.
Narzędzie wspiera lekarzy w codziennej pracy jednocześnie generując wysokiej jakości dane kliniczne (Real-World Data). CliniNote łączy tradycyjne metody tworzenia notatek medycznych z zaawansowaną technologią, co umożliwia personelowi medycznemu efektywne i precyzyjne zbieranie danych bez dodatkowego obciążenia biurokracją i wyzwaniami technologicznymi.
CliniNote stosuje mechanizm dynamicznego tworzenia treści notatki i słowników fraz medycznych, które pozwalają na szybkie i spójne tworzenie dokumentacji, np. zgodnej z wymogami protokołu badania klinicznego. Co ważne, narzędzie nie wymaga od lekarzy wielogodzinnego szkolenia. Jest intuicyjne i wprowadzone na szeroką skalę może być też szansą na szybkie wprowadzenie wymogów związanych z inicjatywą unijną EHDS (Europejska Przestrzeń Danych Zdrowotnych), która ma wspierać bezpieczeństwo i prywatność danych medycznych, harmonizując standardy wymiany danych w całej Unii Europejskiej.
CliniNote cieszy się dobrą opinią wśród zespołów szpitalnych i firm farmaceutycznych, takich jak Narodowy Instytut Onkologii, Instytut Matki i Dziecka oraz w projekcie realizowanym z Novartis Poland. Narzędzie usprawnia proces gromadzenia danych klinicznych, oferując lekarzom pełną kontrolę nad dokumentacją, jednocześnie docelowo skracając czas jej tworzenia.
W Narodowym Instytucie Onkologii platforma została wdrożona między innymi w ramach badania klinicznego EFTISARC NEO, gdzie używano jej do zbierania i zarządzania danymi pacjentów. Doktor Paweł Sobczuk zwraca uwagę, że „używanie CliniNote np. w badaniu klinicznym, nie trwa dłużej niż zwykle, a mam pewność kompletności danych czy poprawnego ich formatowania. To też znacznie ułatwia dalsze analizy naukowe, a także poszukiwanie informacji, które są istotne w codziennej opiece nad pacjentem”. Dzięki CliniNote proces wypełniania dokumentacji nie wymaga ponownego „ręcznego” wprowadzania danych do eCRF, proces stał się bardziej uporządkowany, co pozwala lekarzom poświęcać więcej czasu pacjentom. Narzędzie zmniejsza ryzyko błędów nieprecyzyjnych danych (tzw „queries”) oraz opóźnień, co jest kluczowe dla jakości badań klinicznych.
Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełniący funkcję pełnomocnika dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie, także podkreśla znaczenie CliniNote w kontekście badań klinicznych – „Na poziomie ambulatorium CliniNote przyspiesza pracę i ujednolica standardy. Dodatkowo to narzędzie pomaga budować bazy danych, takie jak np. baza danych czerniaków. Bardzo ciekawym aspektem jest możliwość odzwierciedlenia struktury eCRF w notatkach medycznych, co jest szczególnie użyteczne w badaniach klinicznych.”
Innym przykładem jest Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, który wykorzystuje CliniNote w procesie dokumentacji leczenia pacjentów, usprawniając codzienną pracę zespołów medycznych. Dr Katarzyna Bilska, korzystająca z CliniNote na co dzień, uważa że „Narzędzie CliniNote okazało się niezwykle użyteczne. Korzystanie z niego szybko stało się rutyną.” Dodatkowo, platforma pozwala lekarzom na dzielenie się swoimi szablonami z kolegami, co standaryzuje dokumentację medyczną, przy zachowaniu pełnej kontroli nad jej treścią. „ Lepsza dokumentacja medyczna pozwala nam uporządkować wyniki leczenia i przyspieszyć pracę, a to ma dla nas ogromne znaczenie” – podsumowuje dr Bilska.
Rola sztucznej inteligencji w projekcie
Choć na początku zakładano silne wykorzystanie sztucznej inteligencji w CliniNote, w miarę rozwoju projektu i analizy ryzyk związanych z pracą lekarzy AI przyjęło bardziej wspierającą rolę. Sztuczna inteligencja w CliniNote nie automatyzuje procesu wprowadzania danych – to lekarze w pełni odpowiadają za wprowadzenie informacji do systemu. AI pomaga w przygotowaniu szablonów, tłumaczeniu zestawu danych wymaganych przez badanie na treści notatek oraz w standaryzacji danych, ale lekarz zawsze ma ostatnie słowo i pełną kontrolę nad ostatecznym kształtem dokumentacji. Z CliniNote można korzystać w ramach systemu placówek medycznych bez potrzeby zmiany nawyków pracy lekarzy pod względem wykorzystywanych narzędzi. Projektowanie CliniNote od samego początku opierało się na bliskiej współpracy z lekarzami, co pozwoliło na zbudowanie narzędzia intuicyjnego, które wpisuje się w specyfikę potrzeb instytucji medycznych.
Firma przygotowuje się do ekspansji międzynarodowej. Jest częścią sieci badawczej DigiCore, której celem jest m.in. przyspieszanie wdrażania onkologii precyzyjnej w Europie. CliniNote odgrywa ważną rolę w inicjatywie IDEA4RC, która tworzy ekosystem danych na temat rzadkich nowotworów, umożliwiający ponowne wykorzystanie istniejących danych medycznych z różnych źródeł w całej Europie. Poprawi to jakość opieki nad pacjentami i rozwój badań nad rzadkimi nowotworami, zapewniając równy dostęp do specjalistycznej opieki. Natomiast w projekcie DigiONE I3 polska firma wspiera szpitale w zbieraniu i strukturyzowaniu elektronicznych rekordów zdrowotnych oraz danych molekularnych do automatyzacji badań klinicznych, badań wyników rzeczywistych oraz zarządzania jakością opieki. CliniNote integruje swoje technologie do zarządzania danymi klinicznymi w ramach sieci badawczej, co wspiera tworzenie interoperacyjnej infrastruktury cyfrowej, ułatwiającej dostęp do precyzyjnych danych medycznych. Także przy analizie wstecz za pomocą Annotatora CliniNote.
Polski startup z niemieckim i polskim wsparciem
Zarząd CliniNote składa się z trzech osób. Robert Ługowski pełni rolę CEO i odpowiada za strategię rozwoju firm. Rafał Szmuc, COO, zarządza operacjami i wdrażaniem platformy. Jan Poleszczuk, CTO, jest odpowiedzialny za aspekty technologiczne i integrację danych medycznych. Głównym inwestorem CliniNote jest niemiecki fundusz venture capital Sunfish Partners oraz grupa aniołów biznesu z Polski i Szwajcarii. Na początku działalności firmy zarząd skorzystał także z grantu z PARP.