Dwa podmioty lecznicze należące do województwa mazowieckiego – Szpital Bródnowski oraz Centrum ATTIS – zostały połączone. Połączenie obu spółek to nowy początek dla Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS.
Dokonujemy fuzji dwóch spółek komunalnych ze 100-procentową własnością samorządu województwa mazowieckiego – powiedziła Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Obie placówki zyskają – zdaniem przedstawicieli samorządu – na tym połączeniu. Centrum ATTIS zwiększy wykorzystanie swojego potencjału medycznego i ambulatoryjnego. “Chcemy przenieść wysoką specjalistykę ze szpitala. Nawet jeśli nie uda się tutaj wykonywać skomplikowanych operacji, to ci pacjenci z lecznictwa otwartego będą mieli większą szansę skorzystania z zabiegów wysokospecjalistycznych na Bródnie. Uzupełnieniem naszej działalności będzie chociażby rehabilitacja, która nie jest w pełni rozwinięta i nie tak duża jak w ATTIS” – podkreśliła Teresa Bogiel, prezes Szpitala Bródnowskiego . “Chcemy rozwinąć Zakład Onkologii Kobiecej” – dodała. Prowadzone są już rozmowy ze specjalistami, którzy na przełomie stycznia i lutego zaczną przyjmować pacjentów. Prezes Bogiel zapewniła, że z usług szpitala będą mogli korzystać pacjenci z terenów dotychczas obsługiwanych przez ATTIS.
Centrum ATTIS istnieje na Woli od ponad 50 lat. W 2017 roku w centrum otwarto pierwszy w Polsce publiczny Zakład Onkologii Kobiecej, który łączy w jednym trzy najważniejsze oddziały: onkologii klinicznej, chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej, zapewniając przy tym opiekę rehabilitacyjną przed i pooperacyjną oraz opiekę terminalną. Szpital nie miał podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie tego typu usług.
“To także nowe otwarcie dla działającego w centrum, jednego z najnowocześniejszych w kraju Zakładu Onkologii Kobiet” – powiedział w poniedziałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. “Ta jednostka od wielu lat walczyła o kontrakt z NFZ i niestety nie mogła tego kontraktu uzyskać, ponieważ nie jest w sieci szpitali. To z kolei odbija się na pacjentach. Swojej działalności nie mógł także rozwijać nowoczesny, w pełni wyposażony i oferujący kompleksową opiekę Zakład Onkologii Kobiecej. Liczymy, że połączenie zakończy patową sytuację, która trwa od lat. Odznacza to też, że znacznie zwiększymy możliwości oddziaływania w obszarach, w których ATTIS do tej pory funkcjonował” – dodał marszałek Struzik.
Marszałek zapewnił też, że zostały zabezpieczone miejsca pracy dla wszystkich zatrudnionych – “Ta fuzja nie oznacza jakiejkolwiek redukcji zatrudnienia, natomiast oznacza wykorzystanie potencjału”.
Oferta Centrum ATTIS skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców dwóch dzielnic: Woli i Bemowa. “Połączenie ze Szpitalem Bródnowskim oznacza jedno – dbanie o pacjentów nie tylko dwóch dzielnic Woli i Bemowa, ale pacjentów na Mazowszu. Zyskujemy 121 łóżek, które obecnie funkcjonują w centrum ATTIS” – powiedziała Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego. “Skróci się czas do uzyskania świadczeń. Zakres świadczeń w obu podmiotach to zakres uzupełniający się, a tym samym skracający czas dostępności. Wygrali na tym nasi mieszkańcy” – dodał Wojciech Kłosiński, dyrektor medyczny centrum ATTIS .
W Zakładzie Onkologii Kobiet przygotowanych jest 28 łóżek chirurgii onkologicznej, 10 łóżek ginekologii onkologicznej i 6 onkologii klinicznej i chemioterapii. Jak zaznaczył przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i jednocześnie burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski -“fuzja szpitali pozwoli na poszerzenie dostępności do świadczeń mieszkańców Woli i Bemowa oraz wykorzystanie infrastruktury”. (PAP)