Rozwój poprzez przejęcia jest strategią firmy Stryker już od kilku lat. Firma jest znana przede wszystkim z rynku implantów. Zrealizowała w tym roku już siedem przejęć prywatnych firm działających na rynku medtech w Ameryce i Europie. Nowa technologia pozyskana w wyniku przejęć dotyczy różnorodnych sektorów rynku od technologii do badań onkologicznych do uzbrojenia metalowego i technologicznego sal operacyjnych.
Stryker odnotowuje w ostatnim okresie wzrost przychodów, które w czasie pandemii COVID-19 spadły, ponieważ mniejsza liczba pacjentów decydowała się na zabiegi, jeżeli mogły być odsunięte w czasie. Rosnąca liczba realizowanych operacji nie była jedyną przyczyną wzrostu przychodów w ostatnim czasie – powiedział Kevin Lobo, prezes firmy Stryker w CNBC. Znaczny wzrost przychodów Stryker zawdzięcza też podwyższeniu poziomu cen o współczynnik inflacji, starzeniu się społeczeństwa oraz większemu zainteresowaniu operacjami z udziałem robota, dzięki temu że dają możliwość powrotu do domu na drugi dzień po operacji. W drugim kwartale 2024 roku obroty Strykera były rekordowe. Zabiegi w obszarze urazów kończyn wygenerowały przychody na poziomie 832 mln dolarów, kolan – 602 mln, bioder – 428 mln a zabiegi kręgosłupa – 307 mln dolarów.
“Realizujemy strategię rozwoju poprzez przejęcia w bardzo zróżnicowanych obszarach. Przejęcie Volcera w 2022 roku było dla nas znaczną inwestycją w zakresie technologii informacji. Dzięki temu już dziś możemy oferować naszym klientom zautomatyzowany procesy pracy w szpitalach, który znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków personelowi medycznemu. W tym roku zrealizowaliśmy już 4 przejęcia na rynku medtech i kontynuujemy tę strategię rozwoju – do końca roku zrealizujemy kolejne 4” – wyjaśniał prezes Kevin Lobo.
Stryker jest firmą najbardziej znaną z produkcji implantów ortopedycznych. W 2024 roku wkroczyła na rynki uzbrojenia metalowego i technologicznego sal operacyjnych oraz miniaturowej technologii badań onkologicznych. Wzbogaciła swoją ofertę o system opieki połączonej informatycznie Dynamic Clinical Workflow, neurotechnologię, technologie zabiegów kręgosłupa oraz rekonstrukcji więzadeł i ścięgien.
Pod koniec września Stryker ogłosił przejęcie firmy NICO Corporation, prywatnej firmy oferującej kompleksowe podejście do małoinwazyjnych zabiegów w zakresie nowotworów i krwotoków śródmózgowych. To przejęcie wzmocni ofertę w obszarze neurotechnologii. Wylewy krwi do mózgu spowodowane pękniętym naczyniem krwionośnym to najbardziej śmiertelna postać udaru mózgu, a liczba przypadków wzrasta wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Wylew krwi do mózgu charakteryzuje się wysoką zachorowalnością, a współczynnik śmiertelności w przeciągu 30 dni od wystąpienia krwotoku waha się od 40 do 50 proc. Produkty BrainPath® i Myriad® firmy NICO umożliwiają leczenia tej choroby z lepszymi wynikami funkcjonalnymi w porównaniu do leczenia wyłącznie medycznego.
W ostatnich tygodniach Stryker sfinalizował również przejęcie firmy Care.ai, specjalizującej się w rozwiązaniach do zarządzania przepływem pracy w ramach wirtualnej opieki, wspomaganym sztuczną inteligencją oraz technologii inteligentnych pomieszczeń i inteligentnego otoczenia. Produkty Care.ai zwiększą portfolio urządzeń medycznych Stryker pracujących zdalnie. Ten rosnący segment nabiera coraz większego znaczenia i może być odpowiedzią na braki kadrowe i przepracowanie personelu opieki zdrowotnej. „Myślę, że w ciągu najbliższych 5–10 lat nastąpi eksplozja możliwości w zakresie opieki połączonej bezprzewodowo z wykorzystaniem danych i algorytmów predykcyjnych” – przewiduje Kevin Lobo.
Technologia Care.ai może zapewnić dynamiczny przepływ pracy klinicznej i rozwój inteligentnych placówek opieki. Platforma i czujniki Care.ai wspierają zróżnicowane modele pracy, wspomagane sztuczną inteligencją oraz zapewniają responsywne i spersonalizowane środowiska opieki zdrowotnej. Ta technologia pozwala opiekunom na poświęcenie więcej czasu pacjentowi i jego potrzebom. Andy Pierce, prezes grupy MedSurg and Neurotechnology w firmie Stryker jest zdania, że „Care.ai pomoże znacznie przyspieszyć realizację wizji informatycznej i cyfrowej w służbie zdrowia, aby zapewnić klientom inteligentne i połączone w czasie rzeczywistym narzędzia do podejmowania decyzji, które poprawiają codzienność opiekunów i ich pacjentów”.
Firma Vertos Medical dołączyła do struktur Strykera w sierpniu, dostarczając minimalnie inwazyjne rozwiązanie w leczeniu przewlekłego bólu dolnej części pleców, spowodowanego zwężeniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Stenoza kręgosłupa lędźwiowego dotyka miliony ludzi na całym świecie i jest główną przyczyną bólu i niepełnosprawności. Pacjenci poszukują minimalnie inwazyjnych możliwości leczenia, ceniąc krótszy czas rekonwalescencji i szybszy powrót do codziennego życia. Procedura Vertos Medical zapewnia rozwiązanie łagodzące ból i może poprawić mobilność bez konieczności przeprowadzania poważnej operacji.
Stryker sfinalizował też przejęcie dwóch prywatnych firm specjalizujących się w technologii tkanek miękkich: Molli Surgical Inc. i Artelon. Firma Molli Surgical specjalizuje się w technologii bezprzewodowej lokalizacji tkanek miękkich, minimalizując uszkodzenia tkanek piersi podczas zabiegu chirurgicznego. Marker MOLLI jest najmniejszą tego typu technologią na rynku, ma średnicę 3,2 mm. Jest wykrywalny w mocno zagęszczonych tkankach, a nawet w przypadku obecności krwiaków. Tablet MOLLI 2 dostarcza chirurgom cztery rodzaje informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym: wizualne, słuchowe, kierunkowe 3D i wskazówki dotyczące odległości.
Natomiast firma Artelon specjalizuje się w innowacyjnych produktach do mocowania tkanek miękkich podczas zabiegów medycyny sportowej stóp i stawów skokowych. „Integracja oferty Artelon z ofertą firmy Stryker umożliwi nam dostarczanie najlepszych w swojej klasie rozwiązań do mocowania tkanek miękkich” – powiedział Tim Lanier, prezes oddziału Trauma & Extremities firmy Stryker. Zróżnicowana technologia syntetyczna ma na celu usprawnienie biologicznej i mechanicznej rekonstrukcji więzadeł i ścięgien. Przeprowadzono już ponad 60 tys. procedur wszczepienia tych implantów.
W pierwszej połowie 2024 roku Stryker podpisał umowę przejęcia firmy mfPHD, lidera w dziedzinie modułowych systemów ścian ze stali nierdzewnej dla szpitali i ośrodków chirurgii ambulatoryjnej. Opracowany przez nią system Fortress konsoliduje harmonogram budowy, umożliwiając wcześniejsze wykorzystanie sal operacyjnych, a także przyspieszoną naprawę lub modyfikację sali w przypadku wystąpienia zdarzeń opóźniających prace budowy. Stryker przewiduje możliwości innowacyjnego rozwoju produktu w celu zbudowania ekosystemu technologii wbudowanych, dostarczających dane i analizy na potrzeby inteligentnej sali operacyjnej, minimalizując przestoje i kosztowne remonty.
Pierwszą przejętą firmą w 2024 przez Strykera była francuska SERF SAS, firma z ponad 50-letnim doświadczeniem na międzynarodowym rynku implantów. SERF SAS cieszy się uznaniem na całym świecie za innowacyjność swoich produktów, do których zalicza się Dual Mobility Cup. Portfolio i technologia francuskiej firmy wzmocniła ofertę endoprotezoplastyk stawów, czyli od lat podstawowej działalności Strykera.