Spółka znana wcześniej pod nazwą Selvita otrzymała grant NCBiR wysokości 32,8 mln zł. Jest przeznaczony na opracowanie innowacyjnego leku na nowotwory, opartego na zjawisku syntetycznej letalności.
Całkowita wartość projektu wynosi 55,5 mln zł. Ryvu Therapeutics zapowiada, że pierwsze praktyczne zastosowania leku dotyczyć będą nowotworów, „w których aktualne metody leczenia są wysoce nieskuteczne”. Istotą innowacji jest mechanizm działania opracowywanej terapii – oparty na zjawisku syntetycznej letalności. Lek znajduje się na etapie I fazy klinicznej.
“Bazuje ono na obserwacji, że jednoczesne mutacje niektórych par genów mogą prowadzić do śmierci komórki, podczas gdy uszkodzenie każdego osobno nie wywołuje efektu letalnego. Fundamentem obranej strategii terapeutycznej jest wykazywanie przez lek efektywności przeciwnowotworowej wyłącznie w obecności mutacji wywołujących fenotyp syntetycznie letalny (śmiertelny dla komórek nowotworowych)” – czytamy w komunikacie spółki.
Dofinansowanie badań odbędzie się w ramach programu NCBiR pod tytułem “Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014- 2020 działanie 1.1/poddziałanie 1.1.1 “Szybka Ścieżka”.
Kierowane przez Pawła Przewięźlikowskiego Ryvu Therapeutics jest polską firmą biotechnologicznych rozwijającą innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Powstało w wyniku podziału spółki Selvita w październiku 2019 roku na dwie firmy. Druga z nich zachowała nazwę Selvita i świadczy usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych.
Ryvu Therapeutics zatrudnia 150 naukowców, z których 80 posiada stopień naukowy doktora. Główna siedziba spółki znajduje się w Krakowie. Jej projekty skupiają się na nowych terapiach onkologicznych w obszarze inhibitorów kinaz, syntetycznej letalności, immunoonkologii oraz metabolizmu i immunometabolizmu nowotworów.
© mZdrowie.pl