PARP przekaże 897 987 złotych na rozwój urządzenia Breather One – innowacyjny spirometr stworzony do diagnostyki, leczenia i monitorowania astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
„Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozstrzygnęła I rundę konkursu w ramach poddziałania 1.1.2 ‘Rozwój startupów w Polsce Wschodniej’. Pierwsze 22 startupy, które pomyślnie zakończyły programy inkubacyjne Platform startowych, otrzymają z PARP środki na dalszy rozwój swojego produktu i wprowadzenie go na rynek” – czytamy w komunikacie PARP.
Wśród nagrodzonych znalazła się firma Respmedical, która oferuje System Breather One. Wykorzystuje on gry sterowane oddechem – taki mechanizm zwiększa motywację do codziennych ćwiczeń, szczególnie u dzieci. „To urządzenie stworzone do diagnostyki, leczenia i monitorowania astmy oraz POChP. Breather ONE składa się z przenośnego spirometru, wyposażonego w układ elektro-mechaniczny, który pozwala na wykorzystanie urządzenia nie tylko do diagnostyki i monitorowania choroby, ale przede wszystkim do leczenia astmy i POChP poprzez rehabilitację oddechową” – pisze o swoim produkcie Respmedical.
System wykorzystuje gry sterowane oddechem w celu zwiększenia motywacji do codziennego wykonywania ćwiczeń. Wystarczy wybrać odpowiedni dla siebie zestaw ćwiczeń i grę, która spodoba się pacjentowi. „Następnie zaczniesz oddychać używając urządzenia Breather ONE. Postać z gry będzie poruszana dzięki Twoim ruchom oddechowym, a zadania jakie będziesz musiał wykonać w grze sprawią, że zaczniesz oddychać we właściwy (zgodny z danym ćwiczeniem) sposób” – opisują autorzy Breather One.
Urządzenie poprawia jakość rehabilitacji, wpływając na dokładność i powtarzalność wykonywanych oddechów. Zwiększa też zaangażowanie w wykonywanie ćwiczeń oddechowych. Wpływa pozytywnie na motywację i wzrost systematyczności wykonywanej rehabilitacji. Monitoruje też postępy osoby ćwiczącej i przebieg choroby, dzięki wbudowanej funkcji spirometru.
Kierowany przez Rafała Agatowskiego i Piotra Kozłowskiego Respmedical Sp. z o.o. zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem innowacyjnych technologii medycznych. Specjaliści z zakresu medycyny, elektroniki, informatyki i marketingu tworzą i udoskonalają najnowsze technologie, mające na celu poprawę jakości życia osób z chorobami układu oddechowego.
© mZdrowie.pl