Wyróżniamy się różnorodnością i innowacyjnością. Raport wpływu GSK na polską gospodarkę pokazuje, że zarówno nasza firma, jak i cała branża farmaceutyczna mogą odgrywać dużą rolę w rozwoju ekonomicznym i społecznym. Międzynarodowe firmy farmaceutyczne, umacniając swoją pozycję w krajach europejskich, przyczyniają się do budowania konkurencyjności Europy w stosunku do innych globalnych liderów – mówi Krzysztof Kępiński, członek zarządu GSK Commercial.
– GSK wydało drugi już raport pokazujący wpływ firmy na polską gospodarkę. Jaki jest cel opracowywania takich raportów?
Krzysztof Kępiński – GSK jest jednym z największych inwestorów farmaceutycznych w Polsce. Działalność firmy obejmuje szereg inwestycji zarówno w rozwój i dystrybucję leków oraz szczepionek, jak też badania kliniczne, edukację zdrowotną i globalne centra kompetencji. Od 1977 r. GSK konsekwentnie buduje i wzmacnia swoje wielowymiarowe inwestycje i jednocześnie udowadnia, że dla światowych liderów branży farmaceutycznej Polska jest doskonałym miejscem do rozwoju.
– Nie każda firma farmaceutyczna takie raporty publikuje, ale też nie każdy ma się czym pochwalić. Stąd ta decyzja?
– W Polsce w 6 globalnych centrach kompetencyjnych oraz dystrybucyjno – logistycznych i części komercyjnej pracuje ponad 2,5 tysiąca osób. W 3 lokalizacjach: w Warszawie, Poznaniu oraz w Gądkach pod Poznaniem, na moment zamknięcia raportu, pracowali u nas przedstawiciele aż 38 narodowości, Często otrzymujemy prośby od naszych pracowników, aby podsumować i opisać całe zaangażowanie firmy w Polsce w wymiarze ekonomicznym, zdrowotnym oraz społecznym. Raport jest zatem po części odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony pracowników, którzy chcą poznać kontrybucję firmy w szerszym kontekście, ale również podkreślić znaczenie swojej pracy, która przyczynia się budowania wartości firmy.
– A inne punkty widzenia?
– Z drugiej strony raport jest znakomitym narzędziem, aby budować i wzmacniać reputację firmy na zewnątrz. Raport stwarza szansę na przedstawienie polskim interesariuszom roli i znaczenia GSK dla lokalnego rynku, gospodarki i społeczności. A w szerszym kontekście pokazujemy Polskę na tle w globalnego przemysłu farmaceutycznego, wskazując na nasz europejski potencjał innowacyjności i rozwoju.
– Najważniejszy jest chyba kontekst Polski i krajowych liderów opinii.
– Dlatego nasz raport powstał w wyniku analizy oczekiwań zewnętrznych ekspertów, na podstawie transparentnych danych, tak aby można go było obiektywnie umiejscowić w takim kontekście. Prezentowanie raportu naszym różnym partnerom, interesariuszom, liderom opinii sprawia, że mogą oni wypowiadać się na temat roli i postrzegania GSK. Często też słyszymy sugestie, aby w kolejnym wydaniu uwzględnić coś nowego, co nie zostało wcześniej przedstawione. Dane zbieramy i analizujemy w cyklu dwu – trzy letnim, kontynuując dialog ze środowiskiem zewnętrznym
– Mówiąc o liczbach, pokazanych w raporcie – na które warto zwrócić uwagę jako najważniejsze, najbardziej zaskakujące?
– Ponad dwukrotny wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich 4 lat dał wynik ponad 2,5 tysiąca osób obecnie pracujących w GSK w Polsce. Pozytywnym zaskoczeniem zarówno dla nas jak i środowiska zewnętrznego jest, że doliczyliśmy się wśród naszych pracowników 38 narodowości. A już po zamknięciu raportu mieliśmy moment, kiedy tych narodowości było ponad 40, co pokazuje, jak dynamicznie rozwija się poziom różnorodności w naszej firmie. Jesteśmy dumni, że taki trend utrzymuje się w perspektywie kilku lat i pokazuje, że Polska jest otwarta na osoby z różnych kultur i narodowości, które czują się u nas dobrze, chcą mieszkać i pracować w Polsce. Warto podkreślić, że łączna liczba miejsc pracy utworzonych dzięki GSK w Polsce – to już ponad 7,5 tysiąca, ponieważ jedno miejsce pracy w branży farmaceutycznej przyczynia się do powstania trzech kolejnych w firmach współpracujących i obsługujących.
Kontrybucja firmy na rzecz gospodarki – to przede wszystkim ponad 1,6 mld zł kontrybucji w PKB Polski. Równie istotna jest wartość inwestycji zebrana w okresie 1998-2024 w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Do wyobraźni przemawia też łączna wysokość danin publicznych – CIT, VAT, ZUS, PIT – w 2023 roku na kwotę ponad 331 milionów złotych.
Czy ten obliczony dla GSK wpływ na polską gospodarkę jest typowy dla branży? Czy GSK jakoś się na tym tle wyróżnia?
Staramy się wyróżniać innowacyjnością i różnorodnością, zarówno jeśli chodzi o wielokulturowość, jak też o wielowymiarowe obszary działalności. Posiadamy sześć centrów kompetencyjnych dla globalnych funkcji korporacyjnych. To oznacza, że na terenie Polski wzmacniamy i rozwijamy usługi i wsparcie dla wielu innych krajów. Wyróżnia nas również zlokalizowane w Gądkach centrum dystrybucyjne, obsługujące 13 krajów europejskich. Takich centrów w Europie jest tylko kilka, a to oznacza, że leki i szczepionki przeznaczone do tych krajów najpierw trafiają do Polski, dopiero stąd są dystrybuowane dalej.
Na terenie Polski są też produkowane leki GSK, mimo że od niedawna formalnie nie jesteśmy właścicielem fabryki ze względu na przemiany biznesowe na poziomie globalnym, jednak nadal odbywa się tutaj produkcja na nasze potrzeby. Ta transakcja zresztą pokazuje, jak można przyciągnąć do naszego kraju kolejnego zagranicznego inwestora, który będzie rozwijał działalność produkcyjną. Myślę, że wyróżnia nas także dynamika wzrostu liczby pracowników, ponieważ przez cztery lata podwoiliśmy zatrudnienie. Pracuje u nas więcej kobiet niż mężczyzn – proporcje wynoszą 60 proc. do 40 proc.
– Czy analizę wpływu GSK na krajową gospodarkę można ekstrapolować na całą branżę farmaceutyczną? Czy ta branża jest w należyty sposób doceniana ze względu na swoją innowacyjność i stabilny rozwój?
– Na przykładzie GSK widać skalę działania branży. Przemysł farmaceutyczny, również innowacyjny, stanowi istotny filar bezpieczeństwa lekowego i szczepionkowego i dlatego powinien być doceniany przez każdy kraj, w którym funkcjonuje. Powinniśmy też pamiętać, że funkcjonujemy w ramach Unii Europejskiej. Każda firma, funkcjonująca na terenie Unii, wzmacnia jej konkurencyjność. Często rozmawiając z przedstawicielami administracji publicznej dochodzimy do wniosku, że pokazywanie działalności firmy farmaceutycznej na przykładzie GSK daje świetną możliwość, aby zachęcić innych inwestorów do rozwoju działalności w Polsce.
– W raporcie zwracacie uwagę na trzy aspekty swojej działalności: innowacyjność, wpływ na gospodarkę oraz profilaktykę zdrowotną. Dlaczego tak mocny akcent jest położony na profilaktykę?
– Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zapobieganie chorobom i zmiana ich przebiegu to najlepsza inwestycja z punktu widzenia zarówno pacjentów oraz opieki zdrowotnej i gospodarki. Globalnie chcielibyśmy pozytywnie wpłynąć na jakość życia i zdrowia co najmniej 2,5 miliarda osób na całym świecie do 2031 roku. GSK jest jednym z największych producentów szczepionek na świecie, które zabezpieczają zdrowie osób w każdym wieku – dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Warto pamiętać, że szczepienia towarzyszą nam przez całe życie, nie tylko dzieciom ale również nam – dorosłym.
– To trudny temat, chociaż ważny.
– Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, a jak wiadomo im jesteśmy starsi, tym nasz układ odpornościowy słabnie i trzeba go wspierać. Dzięki szczepieniom możemy zachować lepsze zdrowie i żyć dłużej. Biorąc pod uwagę, że GSK jest liderem w obszarze szczepionek, czujemy się odpowiedzialni za działania edukacyjne i za to, aby uczestniczyć w dialogu pomiędzy organizacjami pacjenckimi a stroną publiczną. Wspólnie z ekspertami szukamy sposobów na poprawienie dostępu do szczepień i podniesienie poziomu wyszczepialności w polskim społeczeństwie. Mamy do czynienia z trzema największymi wyzwaniami: podniesieniem świadomości społecznej, dostępnością logistyczną szczepionek dla tych, którzy chcą się zaszczepić oraz przełamywaniem bariery finansowej Warto korzystać z doświadczeń innych krajów, które na przykład wprowadziły bezpłatne szczepienia dla osób dorosłych czy dla seniorów po 65. roku życia. Zaszczepienie starszej osoby może uchronić ją przed zachorowaniem, pomóc w zachowaniu jakości życia i aktywności społecznej, a tym samym odciążyć system opieki zdrowotnej, ograniczyć hospitalizacje, zmniejszyć zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę. To inwestycja, która się zwraca zarówno z perspektywy pacjenta jak i systemu ochrony zdrowia.
– Które obszary terapeutyczne są dla GSK wiodące, gdzie firma koncentruje swoje wysiłki badawcze, rozwojowe, naukowe?
– GSK produkuje leki i szczepionki. Szczepionki są przeznaczone i dla dzieci, i dla dorosłych – to m.in. szczepionki przeciwko RSV, półpaścowi czy grypie. Jesteśmy również liderem w obszarze leków stosowanych w chorobach zakaźnych, oddechowych oraz HIV. Leki onkologiczne pomagają pacjentom w typach nowotworów jak rak jajnika, trzonu macicy czy mielofibroza. GSK prowadzi obecnie 40 projektów badawczych, których celem jest opracowanie nowych terapii. Jesteśmy też aktywni w obszarze leków podstawowych takich jak antybiotyki, leki wziewne stosowane w leczeniu astmy, POChP i wiele innych.
(rozmawiał Krzysztof Jakubiak)