Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych “Polfa” S.A. w Warszawie. Koszt budowy centrum wyniesie 400 mln zł.
Andrzej Duda podkreślił, że tarchomińska Polfa – to najstarszy zakład farmaceutyczny w Polsce, założony w 1823 roku. Jak zaznaczył, zakłady te “wracają do swojej wielkiej tradycji zakładów pionierskich, świetnie rozwijających się, przyciągających nowoczesne kadry naukowe, przyciągających ludzi o ambicjach rozwojowych, zarówno osobistych, ale także o ambicjach, żeby w rozwój kraju, polskiej nauki, polskiej farmacji włożyć swoją osobista, własną cegiełkę”.
“Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa” – podkreślił prezydent. Jak mówił, to wyjątkowo ambitna inwestycja, o dalekosiężnych celach rozwojowych i równie wysokich kosztach – “Tym bardziej cieszę się, że to niezwykle ambitne zadanie jest tutaj podejmowane i zgodnie z wszelkimi przewidywaniami powinno zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat, do czasu, kiedy zakłady będą obchodziły swoje 200-lecie”.
Prezydent Duda mówił, że walka z chorobami onkologicznymi zajmuje ważne miejsce w jego działalności – “Wsparliśmy Ministerstwo Zdrowia, rząd w zakresie przygotowania Narodowej Strategii Onkologicznej, w zakresie utworzenia Funduszu Medycznego mającego na celu także walkę z chorobami onkologicznymi, leczenie przypadków najtrudniejszych, jak również wspieranie badań z tej materii”.
Wskazał, że walka z chorobami onkologicznymi jest jednym z najważniejszych wyzwań przyszłości. “Zgodnie ze wskazaniami ekspertów liczba przypadków zachorowań na choroby onkologiczne będzie w najbliższych dziesięcioleciach stale wzrastała” – mówił prezydent. Zaznaczył, że choroby onkologiczne są w dużej mierze chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze style życia i szkodliwymi czynnikami uzewnętrzni.
Andrzej Duda podkreślił znaczenie dobrze funkcjonujących programów zapobiegających zachorowaniem oraz obejmujących badania diagnostyczne, sprzyjające wczesnemu wykrywaniu raka. Podkreślił, że Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma się przyczynić do rozwoju jeszcze lepszych i mniej inwazyjnych możliwości walki z chorobami onkologicznymi. Wyraził zadowolenie, że “nie będziemy musieli poszukiwać tych leków i technologii za granicą”. (PAP)