Justin Gandy, dyrektor MSD Polska, mówi o digitalizacji systemu ochrony zdrowia. Jego zdaniem, gromadzenie i analizowanie danych medycznych, tak aby można było monitorować proces opieki, a następnie mierzyć jego efektywność, jest sprawą o ogromnym znaczeniu i warunkiem dalszego rozwoju. W ocenie prezesa Gandy’ego Polska należy do czołówki krajów europejskich pod względem digitalizacji swojego systemu, także w dziedzinie gromadzenia danych medycznych. Posiadamy zasoby kadrowe, technologie i doświadczenie, tak że dalszy rozwój w tym obszarze zależy głównie od decydentów.
Rozwój technologii cyfrowych wpływa także na komunikację dotyczącą zdrowia, na przykład w przekonywaniu młodych ludzi do szczepienia się i innych nowoczesnych technologii. Kluczowe jest budowanie wiedzy, zrozumienia korzyści, które można odnieść dzięki szczepieniom, a dzięki temu – budowanie zaufania. Równie istotne jest budowanie wiedzy o nowych technologiach wśród lekarzy, którzy nadal odgrywają kluczową rolę w przekonywaniu pacjentów do określonych działań. MSD ma doświadczenie w działaniach edukacyjnych dotyczących szczepień przeciwko HPV, w których narzędzia cyfrowe i komunikacja w internecie odgrywają kluczową rolę.
Rozwój algorytmów sztucznej inteligencji jest wykorzystywany przez firmy farmaceutyczne, takie jak MSD, również w procesie opracowywania nowych terapii. AI pozwala skracać procesy badań i rozwoju, w tym zwłaszcza proces opracowania i wprowadzenia na rynek nowego leku. MSD szuka nowych możliwości i metod wykorzystywania cyfrowych technologii także w Polsce, budując partnerstwa z uczelniami medycznymi czy szukając współpracy ze startupami. Z tego również powodu dołączyła do Warsaw Business Innovation Hub, zainicjowanego przez Agencję Badań Medycznych.
Pytany o konkurencję pomiędzy rynkami Unii Europejskiej, Azji i USA, Justin Gandy zgadza się, że kraje europejskie tracą dystans do innych ośrodków innowacji i rozwoju. Z drugiej strony uważa, że Polska ma potencjał, aby w coraz większym stopniu adaptować i rozwijać innowacyjne technologie, zwłaszcza w obszarze cyfryzacji. Podkreśla także, że w centrum wszelkich działań oraz planowanych przez Unię Europejską zmian prawa farmaceutycznego powinny stać potrzeby pacjentów.
Posłuchać warto: