Na konferencji podsumowującej 10 lat działalności biotechnologicznej firmy OncoArendi Therapeutics jej prezes, Marcin Szumowski, poinformował o zmianie nazwy na Molecure.
Nowa nazwa ma lepiej pasować do działalności i misji firmy. „Nasza nowa tożsamość – Molecure – lepiej odzwierciedla obrany przez nas strategiczny kierunek. Zajmujemy się nie tylko poszukiwaniem i rozwijaniem terapii onkologicznych, ale też innymi nieuleczalnymi chorobami. Nasze motto +Fate can be altered+ – to kwintesencja tych pozytywnych zmian” – mówił prezes Szumowski.
Marcin Szumowski podkreślił, że firma OncoArendi Therapeutics od początku była budowana na fundamentach światowej klasy chemii medycznej, która w połączeniu z biologią rozwija unikalne terapie. Jego zdaniem potwierdziła to zawarta pod koniec 2020 r. umowa z firmą Galapagos- NV, wiodącą europejską spółką biotechnologiczną. Dotyczyła ona opracowywanej przez OncoArendi Therapeutics cząsteczki OATD-01, pierwszego w swojej klasie tzw. inhibitora chitynaz – substancji, która ma leczyć m.in. idiopatyczne włóknienie płuc. Całkowita wartość umowy, określającej warunki wyłącznej licencji na dalszy rozwój kliniczny i komercjalizację cząsteczki OATD-01, wyniosła 322 mln euro.
Jak poinformował Zbigniew Zasłona, członek zarządu OncoArendi Therapeutics, środki pozyskane z transakcji z Galapagos spółka wykorzystała na rozwój w dwóch kluczowych obszarach: pierwszych w swojej klasie projektów, oddziałujących z białkami oraz rozwoju platformy odkrywania leków małocząsteczkowych modulujących funkcję RNA. Celem jest odkrycie terapii nieuleczalnych dotychczas chorób oraz poprawienie dostępności do leków – „To nowy i bardzo atrakcyjny obszar, który pozwala na opracowywanie nowych leków tam, gdzie tradycyjne leki oddziałujące z białkami nie mogły być stosowane” – tłumaczył i dodał, że chodzi tu m.in. o rozwój przełomowej platformy RNA, która może być wykorzystywana w terapii wielu nieuleczalnych dotąd chorób.
Zawarte porozumienia i współpraca z ośrodkami naukowymi pozwoliły spółce OncoArendi Therapeutics na stworzenie zróżnicowanego portfolio dziesięciu odrębnych programów badawczych, znajdujących się w różnych fazach rozwoju.
W lutym spółka zleciła przeprowadzenie badania klinicznego dla związku OATD-02 – tzn. podwójnego inhibitora arginaz, przeznaczonego dla terapii pacjentów z niektórymi postaciami zaawansowanych nowotworów. W tym badaniu związek OATD-02 zostanie po raz pierwszy podany człowiekowi, co ma pozwolić m.in. na zbadanie bezpieczeństwa, tolerancji oraz aktywności przeciwnowotworowej OATD-02 u pacjentów z chorobami nowotworowymi. W badaniu klinicznym udział weźmie 40 kobiet i mężczyzn – pacjentów kilku szpitali w Polsce.
Natomiast 11 marca firma zawarła umowę opcji na licencję wyłączną z Uniwersytetem Michigan – współpraca ta ma na celu opracowanie nowych substancji pomocnych w terapiach chorób włóknieniowych.
Spółka OncoArendi Therapeutics posiada swoje laboratoria w Warszawie i Łodzi, od kwietnia 2018 r. jest notowana na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2020 r. osiągnęła 125 mln skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży.