Robot TMINI zawiera kilka przełomowych technologii, które mogą zrewolucjonizować chirurgię ortopedyczną. Ten ręczny robot waży 3 kg i może obniżyć zapotrzebowanie na instrumenty medyczne nawet o 80 proc., ułatwia logistykę, a przede wszystkim poprawia precyzję umieszczeni implantu.
W corocznym konkursie Surgical Robotics Industry Awards 2024 zwycięzcą w kategorii przełomowej technologii został TMINI™ Miniature Robotic System firmy Think Surgical. Ten robot umożliwia chirurgom wyjątkowo precyzyjne umieszczenie implantu, a zawarte w nim nowatorskie rozwiązania technologiczne z pewnością przyśpieszą rozwój robotyki ortopedycznej na świecie. TMINI postępuje zgodnie z trójwymiarowym planem chirurgicznym opartym na tomografii komputerowej, automatycznie kompensuje ruch ręki chirurga, aby umiejscowić kołki kostne wzdłuż precyzyjnie określonych płaszczyzn.
Nagroda za przełomową technologię przyznawana jest za technologię w dziedzinie robotyki chirurgicznej, która wykazała znaczące korzyści dla producentów sprzętu, lekarzy lub pacjentów; wysoce innowacyjne, pomysłowe lub przełomowe podejście lub procedurę; potencjalnie szeroko zakrojone lub przełomowe korzyści dla robotyki chirurgicznej, szerszego społeczeństwa lub środowiska.
“Uważam, że TMINI poszerza możliwości rynku robotyki w zakresie protetyki stawów” – ocenia Stuart Simpson, prezes firmy Think Surgical – “Wszystkie nasze zasoby skoncentrowaliśmy na możliwie szybkim rozwoju tej technologii. Przyznana nagroda odzwierciedla innowacyjny sposób myślenia naszych inżynierów. Zajęło nam 10 lat, aby wyprodukować tego robota w takiej formie. Zawiera on 6 lub 7 przełomowych technologii. Nie była to krótka droga, nasi inwestorzy wykazali się długoterminowym podejściem do inwestowania, a ich cierpliwość się ostatecznie opłaciła.”
TMINI jest zminiaturyzowanym robotem bezprzewodowym i działa inaczej niż duże systemy robotowe stosowane w ortopedii, dostępne na rynku, dając takie same efekty dla pacjentów podczas operacji. System zaprojektowano z myślą o operacjach stawów oraz o chirurgu, który go używa. Obecne na rynku roboty mają wagę rzędu 400 kg, natomiast TMINI waży zaledwie 3.17 kg. “Jest to zupełnie inna technologia niż ta, z którą mieliśmy odczynienia do tej pory. Uważam, że właśnie z tego powodu nasz robot jest bardziej przystępny i łatwiejszy w użyciu. Nasza technologia stworzy nowe możliwości w szczególności na rynku transplantacji kolan, ale będzie z powodzeniem wykorzystywana w innych obszarach ortopedii” – zapowiada Stuart Simpson.
Obecnie w ortopedii stosowane są duże systemy robotowe, które na sali operacyjnej muszą zostać odpowiednio ustawione, a po drugiej stronie stołu operacyjnego rozmieszcza się zestaw kamer do wizualizacji i lokalizacji. Ogranicza to miejsce przy stole dla personelu medycznego i wymaga zmian w procedurach zabiegowych. TMINI jest urządzeniem ręcznym i może stać na stole obok innych przyrządów chirurgicznych. System kamer jest zlokalizowany nad głową. Oznacza to, że personel medyczny ma do dyspozycji cały obwód stołu operacyjnego. Posługiwanie się robotem jest łatwe. Jego zastosowanie zmniejsza zapotrzebowanie na instrumenty medyczne o około 80 proc. “Jest niesamowicie wydajny. TMINI reprezentuje kolejny krok w rozwoju technologicznym, którego domeną jest postępująca kompaktowość urządzeń, większa intuicyjność, łatwość w użyciu oraz niższa cena” – dodaje prezes Think Surgical.
“Mamy 10 partnerów sprzedaży na rynku implantów, ponieważ uważamy że jest to podejście zorientowane na klienta. Współpraca z Zimmer Biomet jest wyjątkowa, ponieważ wypuściliśmy specyficzną wersję modelu TMINI specjalnie dla nich. Zimmer Biomet sprzedaje go równolegle z technologią ROSA jako dodatkową, zróżnicowaną ofertę” – wyjaśnia Stuart Simpson. Współpraca z producentami implantów ma na celu zapewnienie klientom dogodnej dla nich formy pozyskania nowej technologii poprzez bezpośredni zakup na własność, podpisanie umowy leasingowej lub w zamian za zobowiązanie się do realizacji określonych wielkości zamówień implantów przez określony czas.
Stuart Simpson poinformował, że w najbliższym czasie priorytetem dla Think Surgical jest wdrożenie współpracy z Zimmer Biomet i zapraszanie kolejnych producentów implantów do współpracy w ramach otwartej platformy TMINI. Drugim priorytetem jest dopracowanie funkcjonalności platformy i wypuszczenie na rynek nowej wersji TMINI Pro. Dalsza praca będzie polegała na polepszeniu doświadczeniu użytkownika i rozwój technologii planowania leczenia online – Think Case Manager, którego wdrożenie jest planowane jeszcze w tym roku. “Obecnie pracujemy z partnerem z Korei Południowej nad robotem większych gabarytów niż TMINI, który będzie robotem całkowicie autonomicznym i możemy się go spodziewać już w 2025 roku. Budujemy przyszłość, w której robot przejmuje więcej odpowiedzialności za przygotowanie kości na sali operacyjnej” – dodaje Simpson.
W ramach Surgical Robotics Industry Awards 2024 przyznano nagrody wybitnym organizacjom i osobom w jeszcze czterech kategoriach: lider branży, innowacyjny start-up, wyjątkowa firma, wyjątkowy dostawca usług opieki zdrowotnej.
Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=iKtFpqajEW0
https://www.surgicalroboticstechnology.com/videos/think-surgical-winner-spotlight-groundbreaking-technology/
https://thinksurgical.com/think-surgical-announces-first-use-of-its-tmini-miniature-robotic-system-with-new-features/
https://www.surgicalroboticstechnology.com/surgical-robotics-industry-awards/categories