Rozwój polskich startupów z sektora technologii medycznych ogranicza głównie brak długoterminowego finansowania pilotaży, a właśnie o sukcesie danego rozwiązania decydują pilotaże. Współpraca pomiędzy sektorem publicznym i sektorem prywatnym jest szansą na wzmocnienie pozycji polskich startupów w obszarze innowacji medycznych.
Innowacje technologiczne napędzają rozwój medycyny i ochrony zdrowia. Nowoczesne rozwiązania z zastosowaniem AI wbrew obawom nie zwiększają dystansu między pacjentami a personelem medycznym. Wprost przeciwnie, pozwalają aby czas wizyty był czasem skupienia tylko nad problemem zdrowotnym, m.in. dzięki ograniczeniu konieczności uzupełniania na bieżąco dokumentacji medycznej. Dzięki innowacjom pacjent może mieć również poczucie pozostawania pod opieką pomiędzy wizytami. Podczas wdrażania narzędzi polskie startupy napotykają jednak różne bariery, na przykład brak długoterminowego finansowania pilotaży.
Opublikowano raport „Start-upy healthtech w praktyce: Wnioski z pilotaży w placówkach medycznych”, który został przygotowany przez Medical Innovation Institute we współpracy z PZU Zdrowie, OVHcloud, Izbą POLMED, Deloitte, Revolve Healthcare, Venture Café Warsaw Foundation oraz Come Creation Group. Znalazła się w nim m.in. analiza czynników decydujących o sukcesie startupów oraz informacje na temat dziesięciu wiodących polskich startupów healthtech.
W raporcie podkreślono, że na sukces startupów medycznych wpływają następujące kwestie:
- integracja z systemami IT placówek zdrowotnych – nowoczesne technologie muszą współpracować z istniejącymi systemami medycznymi, aby maksymalizować swoją skuteczność;
- testowanie rozwiązań w warunkach klinicznych – przed wdrożeniem w pełnej skali, startupy powinny sprawdzać swoje produkty w realnych warunkach pracy lekarzy i szpitali;
- zapewnienie zgodności z regulacjami – bezpieczeństwo pacjentów i zgodność z przepisami to priorytety każdej innowacji medycznej;
- ścisła współpraca z personelem medycznym – lekarze i pielęgniarki najlepiej znają potrzeby pacjentów i mogą pomóc w dostosowaniu technologii do rzeczywistych warunków.
Realizacja tych wymogów natrafia na przeszkody. Brakuje długoterminowego finansowania pilotaży, a skala wdrożeń jest ograniczona, przez co wiele naprawdę dobrych projektów nie zostaje rozpowszechnionych. Wciąż brakuje również spójnych reguł prawnych, na czym cierpi proces wprowadzania nowych rozwiązań. Autorzy podkreślają, że rozwój branży healthtech w Polsce można wspierać poprzez wdrożenie mechanizmów wsparcia startupów i uproszczenie procedur pilotażowych. Do wzmacniania innowacji medycznych konieczne jest także zacieśnienie współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym.
Dziesięć wybranych przykładów polskich startupów technologii medycznych opisanych w raporcie
- BioCam: innowacyjna kapsuła endoskopowa wyposażona w technologię AI: odpowiedź na brak nieinwazyjnych, a przy tym dokładnych metod badania przewodu pokarmowego. Oferuje badanie całego układu pokarmowego, a nie tylko odcinka, jak w przypadku metod inwazyjnych. Obniża koszt badania, oszczędza zasoby, a autorski system analizy obrazowej znacząco skraca czas do postawienia diagnozy przez lekarza.
- BrainScan: system oparty na AI do automatycznej analizy obrazów TK mózgu w celu szybkiego wykrycia oznak udaru: przyspiesza rozpoznanie udaru, a przy tym odciąża lekarzy radiologów w czasie kryzysu kadrowego.
- Cardiomatics: oprogramowanie do analizy badań Holter EKG. Zastosowana technologia dwukrotnie przyspiesza analizę zapisu oraz pozwala na wykonanie jednoczasowo większej liczby badań.
- CliniNote: narzędzie wspierane przez AI, które automatyzuje zapisywanie proces gromadzenia i strukturyzowania danych klinicznych. Pozwala na przekształcanie danych uzyskanych w trakcie wizyt lekarskich w gotowe do analizy struktury.
- DoctorOne: Platforma telekomunikacyjna umożliwiająca osobom przewlekle chorym bezpośredni i ciągły kontakt z lekarzem prowadzącym pomiędzy wizytami. Krótkie interakcje pomiędzy pacjentem i lekarzem pomagają wyeliminować niepotrzebne wizyty w placówce medycznej.
- Infermedica: system wspierający proces triażu i nawigacji pacjentów, który oparty został na integracji wiedzy lekarzy i działania AI. Umożliwia analizę kilkunastu objawów jednocześnie, a w jednym wywiadzie dokonywana jest analiza prawdopodobieństwa ponad 860 chorób. Dzięki temu personel medyczny jest mniej obciążony, pacjenci są szybciej kierowani na odpowiedni poziom opieki bez niepotrzebnego blokowania miejsc dla pilnych, cięższych przypadków.
- LabPlus: platforma wykorzystująca AI do interpretacji wyników badań i pokazująca dalszą ścieżkę pacjenta. Język przekazu jest zrozumiały dla pacjentów. Ogranicza również zbędne wizyty lekarskie.
- RayScape: medyczne oprogramowanie oparte na AI do analizy obrazów medycznych. Zmniejsza ryzyko błędów ludzkich, przyspiesza interpretację zdjęć, pozwala analizować równocześnie większą ilość materiału oraz odciąża lekarzy radiologów. Rayscape Lung CT służy do analizy badań tomografii komputerowej płuc, natomiast Rayscape CXR wspiera analizę zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej.
- Smarter Diagnostics: system wspierający diagnostykę mięśniowo-szkieletową oparty na AI, który analizuje biomarkery strukturalne, funkcjonalne i metaboliczne. Umożliwia wykrywanie deficytów układu ruchu oraz tworzy spersonalizowane rekomendacje dotyczące aktywności fizycznej I żywienia. Jest to opcją nowoczesnej prewencji urazów. Może pomóc lekarzom, trenerom, pacjentom w trakcie rehabilitacji czy sportowcom.
- Talkie.ai: wirtualne asystenty głosowe wspierane przez AI, które automatycznie kontaktują się z pacjentami w celu potwierdzenia wizyt, przypomnień oraz zbierania informacji. Zmniejszenie zjawiska “no-shows” i odciążenie personelu.
- upmedic: wykorzystanie AI do automatyzacji procesu tworzenia dokumentacji medycznej. Ogranicza czas przeznaczany na tworzenie dokumentacji oraz minimalizuje w niej występowanie błędów.