Objęte umową z Komisją Europejską pozostałe dawki szczepionki przeciwko COVID-19, wyprodukowane przez Moderna zostaną zamienione na szczepionki biwalentne (dwuskładnikowe) nowej generacji uwzględniające wariant Omikron. Komisja zakupi dodatkowe 15 milionów dawek.
Moderna poinformowała o aktualizacji umowy z Komisją Europejską w celu konwersji uzgodnionych dawek szczepionki Spikevax, mRNA-1273 na szczepionki biwalentne (dwuskładnikowe) skierowane przeciwko wariantowi Omikron. Szczepionki, które mają zostać dostarczone w 2022 roku, oczekują na zatwierdzenie przez organy regulacyjne. Komisja Europejska wyraziła również chęć zakupu od spółki Moderna dodatkowych 15 mln dawek kandydatów na szczepionki przypominające, skierowane przeciwko wariantowi Omikron.
“Umowa stanowi dowód zaufania KE do naszej platformy mRNA i biwalentnych szczepionek nowej generacji przeciwko COVID-19. Kraje członkowskie uczestniczące w programie zyskają przed sezonem zimowym dostęp do kandydatów na szczepionki przypominające uwzględniające wariant Omikron, zapewniających ochronę przed COVID-19” -mówi Stéphane Bancel, dyrektor generalny Moderna.
W wyniku zmiany, zaplanowane na lipiec i sierpień dostawy szczepionki zostaną przesunięte na późniejsze miesiące 2022 roku. Pozostałe uzgodnione w umowie dawki zostaną zamienione na szczepionki biwalentne, skierowane przeciwko wariantowi Omikron, oczekujące na zatwierdzenie przez Europejską Agencję Leków. Moderna prowadzi prace nad dwoma biwalentnymi kandydatami do wykorzystania w globalnym programie szczepień. Kandydat na biwalentną szczepionkę przypominającą (tzw. booster) mRNA-1273.214 oparty jest na podwariancie Omikron BA.1. Badania kliniczne przyniosły pozytywne wnioski dotyczące działania przeciwko budzącym największy niepokój wariantom, w tym wariantowi Omikron. Drugi kandydat na biwalentny booster, mRNA 1273.222, oparty jest na szczepie BA.4/5. Obaj kandydaci na szczepionki zawierają 25 µg obecnie dopuszczonego boostera (mRNA-1273) oraz 25 µg podwariantu Omikron.
“Zwiększenie liczby szczepień pierwotnych i przypominających przeciwko Covid-19 będzie miało kluczowe znaczenie dla naszych planów na jesienne i zimowe miesiące. Aby jak najlepiej zadbać o naszą wspólną gotowość, państwa członkowskie muszą dysponować niezbędnymi narzędziami. Obejmuje to zapewnienie dostępności szczepionek dostosowanych do wariantów (koronawirusa), w miarę dopuszczania (tych preparatów) do obrotu przez Europejską Agencję Leków. Przedmiotowe porozumienie zapewni państwom członkowskim dostęp we właściwym czasie do dawek szczepionek, których potrzebują, aby chronić swoich obywateli” – oświadczyła unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Jak informuje Komisja Europejska, pierwotnie uzgodnione harmonogramy dostaw ulegną modyfikacji. Dawki, których dostawy zaplanowano na okres letni, będą dostarczane we wrześniu oraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy państwa członkowskie będą prawdopodobnie potrzebowały dodatkowych zapasów szczepionek dla kampanii krajowych i wypełnienia międzynarodowych zobowiązań.
Szczepionka Spikevax (szczepionka mRNA zawierająca elasomeran) uzyskała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, wydane przez Komisję Europejską na podstawie rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. Wskazanie szczepionki Spikevax dotyczy czynnej immunizacji w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2 u osób w wieku od 6. roku życia. Dawka przypominająca może zostać podana co najmniej trzy miesiące po drugiej dawce osobom, które ukończyły 12. rok życia.
O spółce Moderna
Moderna posiada zróżnicowane klinicznym portfolio szczepionek i środków terapeutycznych, stosowanych w sześciu trybach, szerokie portfolio własności intelektualnej w obszarach obejmujących tworzenie różnych postaci preparatów zawierających mRNA i nanocząsteczki lipidów oraz zintegrowany zakład produkcyjny, umożliwiający bardzo szybki rozwój kliniczny i produkcję komercyjną. Moderna ściśle współpracuje z szerokim gronem podmiotów państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.
Platforma mRNA opracowana przez naukowców z Moderna opiera się na ciągłych postępach w wiedzy o mRNA i technologii produkcji, co pozwoliło na opracowanie szczepionek i terapii niezbędnych w leczeniu chorób zakaźnych, immunoonkologicznych, jak również chorób rzadkich, sercowo-naczyniowych i autoimmunologicznych.