Polska spółka technologiczna Future Processing wspólnie z brytyjską firmą Four Eyes Insight otrzymały nagrodę Real IT Awards w kategorii „Projekt o wartości do 250 tys. funtów”. To jedno z najbardziej prestiżowych międzynarodowych wyróżnień w branży technologicznej.
Nagrodę przyznano za stworzenie aplikacji, która pomaga optymalizować wykorzystania sal operacyjnych w brytyjskich szpitalach. Rozwiązanie opracowane przez polskich inżynierów pozwoli zaoszczędzić część z 945 mln funtów, niepotrzebnie wydawanych co roku przez NHS z powodu nieefektywności planowania i odwoływania zabiegów. Pomysłodawcą projektu jest Four Eyes Insight, która jego realizację powierzyła firmie Future Processing.
Brytyjska National Health Service finansuje 4,7 mln operacji chirurgicznych rocznie. Jednocześnie w ciągu roku 394 tys. planowanych zabiegów, czyli ponad 8 proc., nie odbywa się w planowanym czasie. 80 proc. operacji jest odwoływanych zanim pacjent zostanie przetransportowany do sali operacyjnej. Dla statystycznego szpitala działającego w ramach NHS finansowe skutki odwoływania zaplanowanych operacji kształtują się, według analiz British Medical Journal, na poziomie 7 milionów funtów rocznie. Według wyliczeń Wydziału Innowacji NHS, dziesięcioprocentowa poprawa poziomu wykorzystania sal operacyjnych oraz harmonizacja czasu pracy lekarzy i zespołów przy zabiegach ortopedycznych w średniej wielkości szpitalu może przynieść rocznie około 4 mln funtów oszczędności.
Aplikacja Four Eyes Insight
Rozwiązanie zaprojektowane przez Four Eyes Insight i zrealizowane przez inżynierów polskiej Future Processing pomaga w pracy koordynatorom, odpowiedzialnym za planowanie zabiegów operacyjnych w szpitalach. W swojej pracy muszą brać pod uwagę bardzo dużo informacji pochodzących z różnych szpitalnych systemów (np. grafik pracy lekarzy i pielęgniarek, alergie, choroby zakaźne czy zrealizowane badania przedoperacyjne).
Inżynierowie Future Processing mieli za zadanie stworzenie rozwiązania, które skróci kolejki i obniży koszty funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. Zespół projektowy opracował bazujące na sztucznej inteligencji narzędzie z przejrzystym raportowaniem dostępności sal operacyjnych i personelu medycznego. Aplikacja pozwala zweryfikować poziom wykorzystania sali operacyjnej oraz umożliwić innym pacjentom szybszy zabieg.
Aplikacja bierze pod uwagę zdefiniowane zasady podejmowania decyzji, takie jak m.in.:
- dzieci muszą być operowane jako pierwsze
- osoby chore na chorobą zakaźną muszą być operowane ostatnie
- do konkretnej sali operacyjnej można przypisać np. zabiegi tylko dla dzieci, gdyż dla nich przepisy regulujące postępowanie anestezjologiczne są inne niż dla dorosłych.
- dana sala operacyjna realizuje tylko operacje jednodniowe
- wskazania że pacjent ma alergię i trzeba to wziąć pod uwagę planujący operację
- niektóre schorzenia muszą być operowane szybciej
Dobre planowanie, w którym pomaga nagrodzona aplikacja, skraca czas oczekiwania pacjentów na zabieg. Sale mogą mieć rezerwacje przekraczające 100 proc., ponieważ w czasie gdy kończy się jedna operacja, do zabiegu przygotowuje się kolejny zespół lekarzy i przygotowywany jest pacjent. W przypadku, gdy jakiś zabieg nie może się odbyć, automatycznie w jego miejsce sugerowany jest kolejny – co skraca kolejkę oczekujących.
Platforma Insight raportuje zajętość łóżek pooperacyjnych. Widać w niej także koszt operacji (na podstawie danych historycznych) i oszacowanie, jaki szpital będzie miał przychód z jej przeprowadzenia. Aplikacja dostarcza też lekarzom danych o pacjencie i analizując czas pracy lekarza (niektórzy lekarze te same zabiegi przeprowadzają szybciej lub wolniej niż inni) pozwala koordynatorom jeszcze dokładniej planować zabiegi w salach operacyjnych.
Real IT Awards nagradza pracę projektową
Future Processing – to gliwickie przedsiębiorstwo informatyczne, zatrudniające ponad 900 osób. W rankingach przeprowadzonych przez Deloitte, spółka została uznana za jedno z 20 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie Centralnej.
The Real IT Awards (RITA) przyznawane są od 2004 roku. Przystąpienie do konkursu jest możliwe na zasadzie partnerstwa z klientami. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiły się m.in. m.in. Bank of England, PepsiCo, Virgin Atlantic Airways czy BP.
Organizatorem konkursu jest brytyjska organizacja CITF (wcześniej znana jako Corporate IT Forum) skupiająca podmioty branży IT i technologicznej. Członkami CITF są firmy z indeksu FTSE250 (indeks obejmujący 250 największych firm pod względem wartości giełdowej notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) lub równoważne, zarejestrowane organizacje charytatywne i sektora publicznego.
/ mzdrowie