Dziewięć firm (jak dotychczas) przyłączyło się do projektu Exscalate4Cov, który ma pomóc w identyfikacji leków przeciwko COVID-19. Komisja Europejska wzywa do przyłączania się kolejnych. Władzom Unii zależy na dostępie do „baz danych aktywnych cząsteczek”.
Apel wystosowała jedna z dyrekcji Komisji Europejskiej, DG Connect. „Poszukujemy partnerów branżowych do przyłączenia się do projektu Exscalate4Cov, dążąc do przyspieszenia identyfikacji leków” – ogłosiła DG Connect. Exscalate4Cov – to publiczno-prywatne konsorcjum wspierane przez Komisję Europejską, prowadzące projekty mające na celu przeciwdziałanie pandemii koronawirusa oraz poprawę zarządzania i opieki nad pacjentami w ramach programu Horyzont 2020.
Celem tej współpracy ma być wykorzystanie europejskiej infrastruktury superkomputerowej „do uzupełnienia klasycznych podejść poprzez porównanie sygnatury białka wirusa z aktywnymi cząsteczkami, które są wykorzystywane w istniejących bazach danych związków”. DG Connect relacjonuje, że pierwsze wyniki badań prowadzonych w tym kierunku, oparte na analizie publicznie dostępnych danych, dały obiecujące wyniki.
Firmy farmaceutyczne, które posiadają bazy danych aktywnych cząsteczek, proszone są o udostępnienie ich do projektu, przy zachowaniu poufności, aby pomóc w szybkim poszukiwaniu lekarstwa na COVID-19. Jak informuje Magda Chlebus, dyrektor ds naukowych European Federation of Pharmaceutical Industries (EFPIA), dotychczas swoje zainteresowanie udziałem w programie zgłosiło dziewięć firm: AlfaSigma, Almirall, AstraZeneca, Esteve, Lilly, Merck, Pierre-Fabre, Roche i Sanofi.
Trzon E4C stanowi Exscalate (EXaSCale smArt pLatform Against paThogEns), jedna z wiodących na świecie inteligentnych platform superkomputerowych. Celem programu jest wykorzystanie tych mocy przerobowych do przeprowadzenia szybkiej, wirtualnej analizy znanych leków, lub cząsteczek kandydujących, pod kątem ewentualnego ich wykorzystania do walki z COVID. Wytypowane w programie Exscalate4Cov cząsteczki trafiłyby do dalszych badań laboratoryjnych. Jednym z możliwych efektów tak prowadzonych prac może być odkrycie użyteczności w zwalczaniu epidemii leków już dostępnych na rynku, ale dotychczas jeszcze nie badanych pod tym kątem.
© mZdrowie.pl