Roche, Johnson & Johnson, Pfizer, Novartis, MSD, AbbVie, Sanofi, Amgen, Bristol Myers Squibb i GSK – to według autorów zestawienia Pharmiweb.com dziesięć największych firm farmaceutycznych.
1. Roche
Listę otwiera kierowana przez Severina Schwana grupa Roche. „Firma jest światowym liderem w leczeniu raka; z lekami leczącymi raka piersi, skóry, okrężnicy, płuc i wielu innych nowotworów. Roche oferuje również zróżnicowane portfolio biofarmaceutyków, których obecnie na rynku ma 17. Firma zatrudnia ponad 90 tys. pracowników pracujących w ponad 100 krajach, a sprzedaż grupy na koniec 2020 r. osiągnęła ponad 63 miliardy USD, z czego ponad 48 mld przypadło na dział farmaceutyczny Roche – podaje Pharmiweb.com.
Kolejne miejsca w zestawieniu należą do:
2. Johnson & Johnson
Firma zatrudnia ponad 130 tys. pracowników na całym świecie i opracowała pierwszą jednorazową szczepionkę przeciw COVID-19. W 2020 roku zainwestowała ponad 12 miliardów USD w badania i rozwój i osiągnęła łączną sprzedaż 82,6 miliardów USD, w tym: 14,1 mld ze sprzedaży produktów medycznych; 45,6 mld ze sprzedaży leków i 23 mld ze sprzedaży urządzeń medycznych.
3. Pfizer
„Pfizer jest jedną z wiodących na świecie innowacyjnych firm biofarmaceutycznych, z globalnym portfolio obejmującym leki i szczepionki oraz niektóre z najbardziej znanych na świecie produktów konsumenckich w zakresie ochrony zdrowia” – opisuje Pharmiweb.com. Firma zatrudnia ponad 78 tys. pracowników na całym świecie. W 2020 r. łączne przychody Pfizera osiągnęły 41,9 mld USD.
4. Novartis
„Novartis koncentruje się na wykorzystaniu innowacyjnej nauki i technologii do rozwiązywania niektórych z najtrudniejszych problemów zdrowotnych społeczeństwa, opracowywania przełomowych metod leczenia i znajdowania nowych sposobów dostarczania ich jak największej liczbie osób” – opisują autorzy zestawienia. Produkty Novartis dostępne są w ponad 150 krajach i docierającymi do prawie 800 milionów ludzi na całym świecie. Firma zatrudnia ponad 108 tys. pracowników i osiągnęła 48,7 miliarda USD sprzedaży netto w 2020 roku.
5. MSD
MSD aspiruje do miana wiodącej na świecie firmy biofarmaceutycznej prowadzącej intensywne badania naukowe – „Założona ponad 130 lat temu firma MSD znajduje się w czołówce badań nad zapobieganiem i leczeniem chorób zagrażających ludziom i zwierzętom oraz opracowała wiele leków i szczepionek na niektóre z najtrudniejszych w leczeniu chorób na świecie”. Firma zatrudnia ponad 74 tys. pracowników na całym świecie i zainwestowała 13,6 miliarda USD w badania i rozwój w 2020 roku. Sprzedaż w 2020 roku wyniosła 48 miliardów USD.
6. AbbVie
„To firma biofarmaceutyczna, która znajduje nowe podejścia do rozwiązywania współczesnych problemów zdrowotnych, od chorób zagrażających szybką utratą życia po schorzenia przewlekłe. Ponad 57 milionów osób rocznie jest leczonych produktami AbbVie w ponad 175 krajach” – relacjonują autorzy zestawienia. AbbVie zatrudnia ponad 48 tys. pracowników. Firma zainwestowała 5,8 miliarda USD w badania i rozwój w 2020 roku i wygenerowała przychody w wysokości ponad 45 miliardów USD.
7. Sanofi
„To firma biofarmaceutyczna skoncentrowana pomocy osobom cierpiącym na schorzenia rzadkie i przewlekłe schorzenia. Sanofi jest obecne w 90 krajach, dostarcza rozwiązania w zakresie opieki zdrowotnej w 170 krajach i posiada 69 zakładów produkcyjnych w 32 krajach” – pisze Pharmiweb.com. W 2020 roku sprzedaż Sanofi wyniosła 36 miliardów USD.
8. Amgen
„Założona w 1980 roku firma Amgen jest jedną z wiodących światowych firm biotechnologicznych, skoncentrowaną na przekształcaniu nowych pomysłów i odkryć w leki dla pacjentów z poważnymi chorobami” – piszą autorzy zestawienia. Zatrudniając około 24 tys. pracowników na całym świecie, Amgen osiągnął łączne przychody w wysokości 25,4 miliarda dolarów w 2020 roku.
9. Bristol Myers Squibb
To globalna firma biofarmaceutyczna, której misją jest odkrywanie, opracowywanie i dostarczanie innowacyjnych leków BMS są znane z postępów w onkologii, immunologii i chorobach sercowo-naczyniowych. W 2020 r. łączne przychody firmy osiągnęły 42,5 miliarda USD.
10. GSK
GSK posiada szeroką gamę leków stosowanych w chorobach układu oddechowego, HIV, stanach zapalnych układu odpornościowego i onkologii. GSK zatrudnia ponad 94 tys. pracowników na 96 rynkach, z czego ponad 12 tys, pracuje przy badaniach i rozwoju. W 2020 roku farmaceutyki wygenerowały ponad 23 miliardy USD z obrotu grupy przekraczającego 46 miliardów. W tym samym roku zainwestowano ponad 6 miliardów USD w badania i rozwój, opracowano 40 nowych leków, a 17 nowych szczepionek było w trakcie opracowywania.
Aktualne zestawienie największych firm farmaceutycznych według wyników za 2021 rok.