DOZ S.A. postanowił wystąpić ze Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET i przestanie być członkiem tej organizacji z końcem października. Jednocześnie rezygnację z funkcji członka zarządu PharmaNET złożyła Bożena Szymańska, która reprezentowała tam firmę. Chcemy bardziej aktywnie wziąć udział w debacie publicznej – tłumaczy decyzję spółka.
Jak czytamy w oświadczeniu DOZ S.A., przyszedł czas, w którym spółka uznała, że chce inaczej niż dotąd, bezpośrednio i bardziej aktywnie wziąć udział w debacie publicznej dotyczącej bezpieczeństwa lekowego, rynku aptek i sytuacji farmaceutów. „Stoimy na stanowisku, że fundamentem naszej misji jest patrzenie na rolę aptek, jako istotnego elementu systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz wsparcie państwa w wypełnianiu jego konstytucyjnego obowiązku, jakim jest dbanie o zdrowie publiczne, w tym zaopatrzenie Polaków w leki” – informują władze spółki.
Priorytetem spółki jest obecnie systematyczne zabieganie o wzmacnianie kondycji polskich aptek przez tworzenie warunków dla ich godnego funkcjonowania. “Bo nie ulega wątpliwościom, że aby pacjent miał dostęp do leków, muszą istnieć silne ekonomicznie, dobrze zaopatrzone apteki, w których pracują spełnieni zawodowo farmaceuci oraz technicy farmaceutyczni” – wskazuje spółka w swoim oświadczeniu.
W opinii DOZ, dzisiejsza sytuacja ekonomiczna jest trudna dla aptek. System marż sprawia, że kondycja części z nich jest słaba, co wpływa na ich poziom zaopatrzenia i dostępność leków. Spółka wskazuje na przeładowanie farmaceutów obowiązkami, przez co mogą poświęcać pacjentom mniej czasu. Pojawiają się też problemy związane z interpretacją przepisów, która prowadzi do nakładania kar za informowanie pacjentów o świadczonych usługach.
DOZ S.A. podkreśla, że do problemów polskiego rynku aptecznego chce podchodzić konstruktywnie, w dialogu z instytucjami państwowymi, samorządowymi, ale i innymi uczestnikami rynku – „Mamy poczucie, że tylko poszukiwanie rozwiązań, w dialogu ze wszystkimi podmiotami i pacjentami, jest drogą, która pozwoli zapewnić pacjentom bezpieczeństwo lekowe. Będziemy poszukiwać rozwiązań zachęcających młodych ludzi do kształcenia się na farmaceutów, ale także takich, które nie zmarnują potencjału naszych ukraińskich koleżanek i kolegów farmaceutów. Będziemy rozmawiać o modelu prowadzenia aptek oraz dostępności leków poprzez zmiany w ustawie refundacyjnej, ale także o zakresie usług farmaceutycznych. Aby wesprzeć realizację opieki farmaceutycznej, w tym przeglądy lekowe, będziemy zachęcać do udrożnienia komunikacji między farmaceutami i pacjentami”.
Władze DOZ deklarują również, że będą rozmawiać o modelu prowadzenia aptek oraz dostępności leków poprzez zmiany w ustawie refundacyjnej, ale także o zakresie usług farmaceutycznyc – „Aby wesprzeć realizację opieki farmaceutycznej, w tym przeglądy lekowe, będziemy zachęcać do udrożnienia komunikacji między farmaceutami i pacjentami”.
DOZ S.A. jest spółką z polskim kapitałem, “współpracującą z DOZ Aptekami Dbam o Zdrowie”, zatrudnia ponad 5 tys. pracowników.