W Polsce jest już baza pozwalająca na szerokie wprowadzenie innowacji cyfrowych do systemu ochrony zdrowia, które przyspieszyło wyraźnie w trakcie pandemii COVID-19. Pacjenci wykazują nimi zainteresowanie oraz otwartość na nowe rozwiązania. Obecnie ważne są działania utrzymujące właściwy kierunek i tempo przemian, których celem jest poprawa funkcjonowania, dostępności oraz jakości poszczególnych składowych ochrony zdrowia. Potencjał innowacji cyfrowych wciąż nie jest w pełni wykorzystywany, pomimo sukcesów dotychczas wprowadzonych rozwiązań, takich jak e-recepta. To główne wnioski z raportu, opracowanego przez Koalicję AI i Innowacji w Zdrowiu i Polską Federacja Szpitali. Dokument zawiera także rekomendacje odnoszące się do procesu cyfrowej transformacji polskiego systemu ochrony zdrowia w najbliższym czasie.
Autorzy raportu na wstępie podkreślają, że w Polsce istnieją korzystne warunki do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w obszarze opieki medycznej. Obecne są już wszystkie czynniki sprzyjające włączaniu na dużą skalę innowacji cyfrowych do systemu ochrony zdrowia:
- funkcjonujące w dużej skali e-usługi oparte na infrastrukturze centralnej (zwłaszcza e-recepta i e-skierowanie oraz Internetowe Konto Pacjenta)
- dostęp do danych cyfrowych w formacie umożliwiającym przynajmniej częściową wymienialność tych danych
- odnotowano znaczące przyspieszenie innowacji cyfrowych w zdrowiu
- planowane jest uruchomienie środków z KPO celem zwiększenia, również poprzez innowacje cyfrowe, efektywności, dostępności i jakości systemu ochrony zdrowia
- pacjenci i personel medyczny mają oczekiwania i nadzieje związane z wprowadzeniem innowacji cyfrowych.
Raport przedstawia osiem szans stojących przed polskim systemem ochrony zdrowiam pojawiających się wraz z rozwojem narzędzi cyfrowych. W każdym z ośmiu punktów są również zawarte rekomendacje i przykłady już zastosowanych podobnych rozwiązań.
- Poprawa jakości diagnozy i leczenia w ochronie zdrowia przy wykorzystaniu narzędzi AI dostępnych dla pracowników medycznych.
- Wykorzystanie infrastruktury e-recepty do wspomagania decyzji diagnostyczno-leczniczych.
- Wdrożenie nowych form diagnostyki i leczenia skierowanych bezpośrednio do pacjenta – cyfrowe aplikacje terapeutyczne.
- Profilowanie zdrowotne – stworzenie efektywnego mechanizmu predykcyjnego zasilanego danymi pacjenta, który kierowałby do pacjenta celowaną komunikację prozdrowotną.
- Wykorzystanie generatywnego AI do ułatwienia dostępu do rzetelnych informacji w systemie opieki zdrowotnej.
- Otwarcie dostępu do danych medycznych na potrzeby B+R.
- Integracja danych z urządzeń noszalnych i wszczepialnych z systemem P1 i monitorowanie pacjentów.
- Wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w zdrowiu.