Osiem organizacji branżowych zrzeszających podmioty branży farmaceutycznej skierowało do premiera i parlamentarzystów list otwarty dotyczący projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej. Ich zdaniem projekt przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów ”nie rozwiąże problemu braku leków i nie zwiększy bezpieczeństwa lekowego Polski”.
Organizacje apelują o zmianę projektu ustawy, tak aby zwalczała przyczyny braków leków, “a nie tylko doraźnie uzupełniała ich braki”. Zaproponowano wspólne warsztaty ekspertów resortu zdrowia z przedstawicielami sektora i pacjentów.
W liście piszą m.in.:
“Z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że uchwalenie regulacji w obecnej wersji nie rozwiąże problemu braków leków i nie zwiększy bezpieczeństwa lekowego kraju. Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, projekt nie został opracowany we współpracy z przedstawicielami sektora. Nie zaskakuje zatem, że zaproponowane przepisy nie wychodzą naprzeciw fundamentalnym problemom, na które od dawna zwracamy uwagę, a wręcz pogłębiają obserwowane negatywne zjawiska.
- Po pierwsze, proponowane rozwiązania nie doprowadzą do wzrostu stabilności i przewidywalności, a tym samym zwiększenia produkcji substancji czynnych oraz leków na terenie Polski.
- Po drugie, projektowane zmiany prowadzą do nieprzewidywalności rynku leków i kształtowania polityki lekowej, co będzie skutkować decyzjami wielu producentów o wycofaniu się z rynku leków refundowanych w Polsce, co może jeszcze bardziej utrudnić pacjentom dostęp do leków.
- Po trzecie, zaproponowane warunki funkcjonowania hurtowni farmaceutycznych utrzymają potencjalnie katastrofalną ujemną rentowność obrotu lekami refundowanymi.
- Po czwarte, przyjęcie projektu nie doprowadzi do odpowiedniej poprawy sytuacji aptek ogólnodostępnych oraz szpitalnych, bez których pacjenci nie otrzymają dostępu do niezbędnej terapii.
W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo polskich pacjentów apelujemy o skupienie się na najpilniejszych wyzwaniach, tj. wzmacnianiu bezpieczeństwa lekowego Polski i Europy oraz zapobieganiu brakom leków i tym samym takie przebudowanie projektu ustawy, które będzie zapobiegać przyczynom braków leków, a nie tylko doraźnie uzupełniać ich braki.”
Pod listem podpisali się:
- Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”
- Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA
- Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty „PASMI”
- Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED
- Konfederacja Lewiatan
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Związek Pracodawców Business Centre Club
- Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków.