W roku 2023 również w Polsce zanotowano zwiększoną liczbę zachorowań na krztusiec – było ich 927 w porównaniu z 371 przypadkami zarejestrowanymi w 2022 r. Jednocześnie jednak zachorowań na krztusiec nadal jest znacznie mniej niż przed pandemią COVID-19. W 2019 r. zarejestrowano 1629 przypadków krztuśca, a w 2018 r. – 1584. Obecnie w całej Europie obserwujemy wzrost liczby zachorowań na krztusiec. Od 1 stycznia do 15 lipca było 6844 przypadków w Polsce – poinformował wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz w odpowiedzi na interpelację posłanki Joanny Wichy
Posłanka Joanna Wicha w swojej interpelacji do Ministra Zdrowia zwróciła uwagę, że w marcu tego roku epidemia krztuśca stała się w Polsce istotnym zagrożeniem. To choroba, która nie jest powszechnie rozpoznawana i często diagnozowana w naszym kraju, dlatego w wielu przypadkach mylono ją z zapaleniem zatok. Jednocześnie w Czechach i w Bułgarii od wiosny panuje epidemia krztuśca. Trudny do zdiagnozowania kaszel, będący jednym z objawów krztuśca, jest także mylony z alergią. Dotyczy to osób w każdym wieku.
Chorobę diagnozuje się za pomocą badania serologicznego, wykrywające swoiste przeciwciała klasy IgG, IgA oraz IgM. Posłanka napisała w interpelacji, że otrzymała informację jakoby to badanie było możliwe do zrealizowania wyłącznie prywatnie, a każda diagnostyka w kierunku tej choroby była w Polsce odpłatna. W związku z tym parlamentarzystka chciała wiedzieć, dlaczego diagnostyka w kierunku krztuśca jest płatna, zwłaszcza w sytuacji, w której zachorowanie na tę chorobę staje się powszechne w Europie, a epidemia dociera do Polski oraz jakie kroki podjęło Ministerstwo Zdrowia w kierunku zniwelowania zachorowania na krztusiec.
Wiceminister Szafranowicz odpowiedział, że już w ubiegłym roku zanotowano zwiększoną liczbę zachorowań na krztusiec (927 przypadków w porównaniu z 371 przypadkami krztuśca zarejestrowanymi w 2022 r.). Liczba zachorowań na krztusiec w 2023 r. była jednak nadal niższa niż w latach przed pandemią COVID-19. W 2019 r. zarejestrowano 1629 przypadków krztuśca, a w 2018 r.– 1584. W latach wcześniejszych notowano nawet ponad 3 tysiące zachorowań rocznie.
Obecnie w całej Europie obserwowany jest wzrost liczby zachorowań na krztusiec. Od początku roku do 15 lipca 2024 r. w Polsce odnotowano aż 6844 przypadków zachorowań. Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje sytuację epidemiologiczną. Państwowi inspektorzy sanitarni zostali zobligowani do stosowania rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi należy dołożyć wszelkich starań, aby postępować zgodnie ze schematem szczepień obowiązkowych niemowląt oraz utrzymać wysoki stan zaszczepienia (minimum 90 proc.) co najmniej 3 dawkami na poziomie krajowym i regionalnym.
Wiceminister Szafranowicz poinformował, że finansowane ze środków publicznych świadczenia AOS na rzecz osób z chorobami zakaźnymi, w tym z krztuścem, są udzielane w ramach porady specjalistycznej – choroby zakaźne oraz choroby zakaźne u dzieci. W celu ustalenia optymalnej ścieżki terapeutycznej lekarz specjalista zleca pacjentowi wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych. Do badań w kierunku krztuśca, które są świadczeniami gwarantowanymi finansowanymi ze środków publicznych, należy diagnostyka:
- Bordetella pertussis Przeciwciała IgA,
- Bordetella pertussis Przeciwciała IgG,
- Bordetella pertussis Przeciwciała IgM,
- Bordetella pertussis Przeciwciała IgG/ IgM (anty-B. pertusis IgG/ IgM),
- Bordetella pertussis IgA/ toksyna,
- Bordetella pertussis IgG/ toksyna,
- Bordetella pertussis IgM/ toksyna (anty-B.pertusis toksyna IgM),
- Bordetella pertussis Przeciwciała IgG/ IgA (anty-B. pertusis toksyna IgG/ IgA).