W 2023 roku udzielono 347,3 mln porad w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Na jednego mieszkańca przypadało 9,2 porad ambulatoryjnych. Liczba konsultacji ambulatoryjnych wzrosła w stosunku do 2022 roku, natomiast zmniejsza się częstość teleporad. Najwięcej świadczeń udzieliły poradnie chirurgiczne.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat funkcjonowania ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w 2023 roku. Liczba porad wzrosła w stosunku do roku poprzedniego, przy czym zmniejsza się liczba konsultacji w ramach teleporad. Polacy najczęściej korzystali ze świadczeń POZ. Wyjątek stanowiło województwo mazowieckie w którym liczba porad w ramach AOS przekroczyła liczbę porad udzielonych przez POZ.
Pod koniec ubiegłego roku w Polsce działało 23,5 tys. przychodni i 3,2 tys. praktyk lekarskich oraz stomatologicznych, udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Najwięcej przychodni działało w województwie mazowieckim, a najmniej w województwie opolskim. Natomiast najwięcej praktyk oferujących świadczenia opłacane z budżetu państwa funkcjonowało w województwie wielkopolskim, a najmniej ich było w województwie lubuskim.
W ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej udzielono 347,3 mln porad. W stosunku do 2022 roku liczba ta wzrosła o prawie 5 proc. Na jednego mieszkańca przypadało 9,2 porad ambulatoryjnych. W tym wliczone są konsultacje stomatologiczne (34,9 mln), których liczba wzrosła od roku poprzedniego o ponad 5 proc. Wzrost liczby porad odnotowano w podstawowej opiece zdrowotnej (o prawie 3 proc.) i w specjalistycznej opiece lekarskiej (o 8 proc.). Najwięcej specjalistycznych porad lekarskich udzielono w poradniach chirurgicznych. Liczba porad udzielanych w POZ dominowała nad liczbą porad udzielonych w ramach AOS, z wyjątkiem województwa mazowieckiego – udzielono tu o 3 mln więcej porad specjalistycznych (bez wliczania w to świadczeń stomatologicznych) niż porad w ramach POZ.
Analizując dane pod kątem kategorii wiekowej można zauważyć, że w stosunku do 2022 roku wzrosła liczba porad w ramach podstawowej opieki zdrowotnej udzielana osobom w wieku 65 i więcej lat. Z kolei w opiece specjalistycznej wzrost liczby udzielanych konsultacji dotyczył zarówno dzieci i młodzieży (wzrost o prawie 8 proc.), jak i seniorów (wzrost o ponad 10 proc.). Rok 2023 charakteryzował się również spadkiem liczby teleporad. Największy spadek w stosunku do roku poprzedniego odnotowano w teleporadach udzielanych w ramach POZ – o 27,2 proc.