Według raportu GUS, wzrost wydatków na zdrowie dotyka wszystkich, ale najmocniej odczuwają to emeryci i renciści. Pomimo programu darmowych leków dla osób powyżej 65. roku życia, to właśnie zakupy dokonywane w aptekach stanowią największą część kwoty przeznaczanej na zdrowie w tej grupie wiekowej.
Mimo że program darmowych leków 65+ pomógł seniorom, to wciąż ogromna część ich budżetów domowych jest wydawana na zdrowie. Leki, suplementy oraz komercyjne badania i wizyty lekarskie – to wciąż poważne obciążenie finansowe dla osób starszych.
Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku Polacy wydali na zdrowie więcej niż rok wcześniej, przy czym średni wzrost wyniósł 4,2 proc. Natomiast wzrost wydatków w przypadku seniorów był ponad dwukrotnie wyższy (8,8 proc.). Przeciętnie gospodarstwa domowe zamieszkałe przez osoby starsze wydawały miesięcznie 103 zł na kwestie związane ze zdrowiem. Pieniądze przeznaczone na potrzeby medyczne stanowiły około 7,9 proc. wszystkich wydatków emerytów i rencistów. W gospodarstwach domowych zamieszkałych jedynie przez młodsze osoby odsetek ten był znacznie niższy i wyniósł 5,2 proc.
Największy udział w tej grupie wydatków mają wyroby farmaceutyczne i medyczne, a także na sprzęt medyczny. Emeryci i renciści przeznaczyli na nie średnio 6,2 proc. swoich zasobów finansowych. Na prywatne usługi medyczne emeryci poświęcili 1,4 proc., a renciści 0,9 proc, budżetu domowego. Najbardziej kosztowne, tak jak w przypadku każdej grupy wiekowej, były usługi stomatologiczne.
Autorzy raportu podkreślają, że emeryci oraz renciści wydają dużo mniej – w porównaniu z młodszymi osobami – m.in. na transport, rekreację czy kulturę. Z tego powodu wydatki zdrowotne zdają się w ich wypadku przesłaniać inne elementy budżetów domowych. Może to także świadczyć o rezygnacji z innych sfer życia na rzecz utrzymania i ratowania własnego zdrowia.